EN

Státníci a zločinci XX. století

Karel Pacner


Fakta a bourání mýtů a o třináctce, která zásadně utvářela historii
Život v každé době ovlivňují prozíraví i méně prozíraví státníci, politikáři, diktátoři a zločinci. Tito lidé vlastně vytvářejí dějiny. Třináctka osobností, Lenin, Stalin, Wilson, Hitler, Churchill, Mao Ce-tung, Chruščov, Gándhí, Kennedy, Teng Siao-pching, Jan Pavel II., Reagan a Gorbačov bezesporu formovala dramatické 20. století, jímž se prolíná příběh boje mezi demokracií a diktaturou. Autor svým pronikavým pohledem odkrývá jejich příběhy a zároveň bourá historické mýty a poukazuje na paradoxy dějin.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 456
EAN 9788025910214
Datum vydání 24.01.2019
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství PLUS
Hmotnost 0,58
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Život v každé době ovlivňují prozíraví i méně prozíraví státníci, politikáři, diktátoři a zločinci. Tito lidé vlastně vytvářejí dějiny. Třináctka osobností, Lenin, Stalin, Wilson, Hitler, Churchill, Mao Ce-tung, Chruščov, Gándhí, Kennedy, Teng Siao-pching, Jan Pavel II., Reagan a Gorbačov bezesporu formovala dramatické 20. století, jímž se prolíná příběh boje mezi demokracií a diktaturou. Autor svým pronikavým pohledem odkrývá jejich příběhy a zároveň bourá historické mýty a poukazuje na paradoxy dějin.

Dovídáme se, že již „předstalinský“ státní teror Leninův zahubil za dva roky víc lidí než carství za 100 let. Čínští komunisté se obávali, že válka přeruší přísun dolarů od Kominterny. Proto v roce 1942 nakoupili semena opiového máku a začali ho pěstovat a obchodovat s ním. V roce 1943 prodali opium asi za 60 milionů dolarů. Gándhí v roce 1938 nabádal Čechy, aby politiku nenásilného odporu uplatnili proti německým okupantům a postavili se tankům s holýma rukama… Každá z osobností má ve výběru své místo, zejména z pohledu dneška. Např. méně známý Teng Siao-pching nastartoval již před lety v Číně kapitalistickou ekonomiku v prostředí totalitní diktatury. Jev, do té doby politiky a ekonomy považovaný za nemožný. Nyní, v prvních desetiletích století jednadvacátého je to však zdá se již – alarmujícím – územ.

Autor, renomovaný publicista Karel Pacner, tuto svou knihu věnuje „svému neznámému studentovi“, který kdysi na pultech knihkupectví marně hledal publikace shrnující příběhy nejvýznamnějších státníků 20. století. Právě náhodné setkání s tímto studentem inspirovalo autora k tomuto titulu.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Karel Pacner

Karel Pacner

Po absolvování VŠE nastoupil Karel Pacner v roce 1959 do redakce Mladé fronty, kde pracoval až do odchodu do důchodu. Věnoval se popularizaci vědy, zvláště kosmonautiky – v létě 1969 byl jedním ze dvou Čechů, kteří byli osobně přítomni u vypuštění Apolla 11 k Měsíci na mysu Canaveral. Od roku 1990 se rovněž věnuje moderním dějinám a historii špionáže. Napsal 60 knih literatury faktu, například Hledáme kosmické civilizace, Osudové okamžiky Československa, Osudové okamžiky XX. století, Doteky dějin, Géniové XX. století, Velmistři špionáže, Tajný závod o Měsíc, Českoslovenští vyzvědači a další. Dostal několik cen za popularizaci vědy i za knižní tvorbu. Knižní rozhovor s Karlem Pacnerem Psaní jako posedlost vyšel necelý měsíc před autorovou smrtí v roce 2021.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM