Zdravé opalování - jak vybrat vhodný opalovací krém na přírodní bázi

Poslechněte si audioverzi článku!

Léto je v plném proudu  a pokud máte rádi pobyt venku a procházky nejspíš budete řešit vhodnou ochranu před sluncem. Věděli jste, že trvá pouze 15 minut na slunci, aby UV paprsky poškodily nechráněnou pokožkuNěkteré složky opalovacích krémů byly v posledním desetiletí v centru pozornosti jako potenciálně nebezpečné pro lidské zdraví. Nicméně pokud tápete v tom, jak vybrat vhodný opalovací krém, v dnešním článku si vysvětlíme na co si dát pozor při výběru, kterým látkám se vyhnout a také jak poznat přírodní opalovací krém.

6 chytrých pravidel pro zdravé opalování_cz

UV záření a opalovací krémy

Věřte nebo ne, opalovací krém je ve skutečnosti relativně nový vynález. Co lidé dělali před vynálezem opalovacích krémů? Starověké kultury používaly cokoli od bahna, přes rýžové otruby nebo olivový olej. Dnes už jsme samozřejmě mnohem dál. 

Ultrafialové (UV) záření je druh energie produkované sluncem. Lidské tělo nedokáže detekovat UV záření a přestože ultrafialové (UV) záření tvoří jen malou část slunečních paprsků, je primární příčinou poškození pokožky. Vystavení UV záření může způsobit předčasné stárnutí pokožky, vrásky, suchou pokožku, skvrny a nejrůznější, často velmi vážná kožní onemocněníNemusí se přitom jednat o příliš dlouhou dobu, abychom se na slunci spálili. Z tohoto důvodu je mimořádně důležité vybrat si ten správný opalovací krém. Pro lepší ochranu před UVB zářením a poškozením DNA je vhodné užívat astaxanthin.

Riziko běžných neminerálních opalovacích krémů

Konvenční opalovací krémy jsou navrženy tak, že ve chvíli, kdy UV paprsky dopadnou na pokožku, kde je nanesen opalovací krém, molekuly ve sloučeninách absorbují záření. Složky opalovacího krému se pak pomalu rozkládají a odvádějí teplo, které následně odráží UV paprsky. 

Krémů a olejů na opalování je neuvěřitelné množství a s různým složením. Jak ale vybrat ten správný? Je potřeba si uvědomit že to, co nanesete na kůži, se do vaší pokožky vstřebá.1 Většina konvenčních opalovacích krémů obsahuje látky, které sice ochrání před slunečním zářením velmi dobře, ale zároveň  mohou narušovat hormonální rovnováhu, vyvolávat alergie i poškodit DNA. Některé opalovací krémy jsou tak trochu chemické koktejly. Mohou v nich být použity chemikálie jako oxybenzon a avobenzon k absorbování UV paprsků. Nabídka takových krémů je lákavá, protože jsou většinou čiré nebo bílé, snadno roztíratelné, téměř okamžitě suché a nezanechávají na pokožce žádný bílý film. Někomu mohou i hezky vonět. Lákavá nabídka, ale za jakou cenu?

Kterým látkám se vyhnout v opalovacích krémech_cz

Co obsahují takzvané chemické opalovací krémy?

  • Silikony - zatímco produkty s obsahem silikonu slibují hedvábnou texturu pokožky a voděodolné vlastnosti, představte si silikon jako plastový obal. V podstatě je to bariéra na povrchu naší pokožky. Uzamkne vlhkost, zachytí nečistoty, pot, bakterie, ucpává póry a pokožka poté není schopná odvádět toxiny z těla.
  • Syntetické konzervační látky - parabeny se běžně používají jako konzervační látky v opalovacích krémech a jsou spojovány s alergickými reakcemi, hormonálními poruchami, vývojovou a reprodukční toxicitou.
  • Petrochemické látky - suroviny získané z ropy se používají k zdánlivě regeneračním vlastnostem, ale je známo, že blokují póry před uvolňováním toxinů a způsobují podráždění pokožky a akné.
  • Retinylpalmitát - používá se v opalovacích krémech, protože tato forma vitaminu A je účinným antioxidantem. Nicméně při vystavení slunečnímu UV záření může retinylpalmitát zvýšit šance na rozvoj stárnutí pokožky, poškození a onemocnění kůže!
  • Oxybenzon – je chemická složka na ochranu proti slunečnímu záření, která se vyrábí z ropy a používá se v 70 % opalovacích krémů jako UV filtr. Patří mezi známé endokrinní disruptory a může narušit činnost štítné žlázy. Je také spojován s kožními alergiemi. Opalovacím krémům, které jako filtr používají oxybenzon, bychom se měli raději vyhnout. Mimo opalovací krémy můžeme oxybenzon nalézt v balzámech na rty nebo make-upu.2,3

Co mohou způsobit konvenční opalovací krémy__cz

Konkrétní názvy látek, kterým je dobré se vyhnout:

 

Dejte pozor na složení opalovacích krémů_cz

A co ekosystém?

Vědci odhadli, že každý rok skončí v oceánech po celém světě přes 14 000 tun opalovacích krémů. Velká část těchto opalovacích krémů obsahuje oxybenzon a oktinoxát, které přispívají k bělení korálů a zpomalují jejich růst. Problém některých chemických filtrů velmi běžně používaných v běžných opalovacích krémech je ten, že aktivují viry, které se množí a zabíjejí mikrořasy nezbytné pro přežití korálů. Korály tak vybělí a zemřou za pouhých 48 hodin! Není proto divu, že některé z těchto chemických filtrů jsou ve stále více mořských rezervacích zakázány. Důsledky jsou dramatické. Konkrétně to znamená pokles fotosyntézy (zdroj kyslíku pro mořskou biodiverzitu) a již zmíněné bělení korálů. 6

opalovani_infografika_brainmarket_cz

Přírodní opalovací krémy (fyzikální/minerální)

Již víme, že existují dva typy opalovacích krémů: minerální a chemické. Už víme, na jakém principu fungují ty chemické. Oproti tomu přírodní/fyzikální/minerální opalovací krémy fungují jako štítJsou v podstatě fyzickou vrstvou ochrany mezi pokožkou a sluncem a doslova „blokují“ sluneční UV paprsky. Obsahují oxid zinečnatý, oxid titaničitý nebo kombinaci těchto dvou k blokování a odrážení škodlivých slunečních paprsků od pokožky. 

Vyznat se v látkách, které štítky opalovacích krémů obsahují, by často chtělo diplom z chemie. Ale nezoufejte. Ty pravé přírodní opalovací krémy obsahují pouze pár složek, které si na štítku najdete a v nejhorším případě jsou zde certifikace, které zaručují, že se jedná o přírodní produkt. Na produktu hledejte již zmíněný oxid zinečnatý nebo titaničitý. Pokud si kupujete opalovací krém na minerální bázi, zkuste na štítku složek hledat, že neobsahuje nanočástice (non nano). Co se týče oxidu zinečnatého a titaničitého, někdy se přidávají nanočástice, aby byl opalovací krém při aplikaci na kůži průhlednější. Tyto nanočástice pomáhají opalovacímu krému lépe se roztírat, bohužel následně představují riziko pro vodní ekosystém.

Nevýhodou a velkou slabinou minerálních přírodních opalovacích krémů je jejich roztíratelnost a taky bílý odstín. Když to přeženete s vrstvou na obličeji můžete vypadat jako klaun a těžko se to potom smývá. :) Pokud vám stejně jako mně vadí obtížnost rozmazávání přírodních opalováků, pak vyzkoušejte přírodní opalovací krém UVBIO, který se dobře rozmazává, protože je mixnutý s oleji. Ale musíte se častěji mazat, protože není tak hutný.

Výhody přírodních opalovacích krémů_2a_cz

Výhody přírodních opalovacích krémů

  • Účinnost bio opalovacích krémů je okamžitá.
  • Nepředstavují žádné nebezpečí pro vodní organismy.
  • Nevyvolávají alergie.
  • Nenarušují endokrinní systém.
  • Opalovací krém se na slunci nerozkládá tak snadno, což znamená, že pokožka bude mít spolehlivější zdroj ochrany po delší dobu.
  • Hlavní složku tvoří minerály oxidy zinečnatý a titaničitý.
  • Využívají výtažky z ovoce, bylin a rostlinné oleje.

SPF, LSF neboli faktor ochrany - jaký vybrat

SPF, LSF udává kolik procent UV paprsků opalovací krém blokuje. Výběr SPF závisí na tom o jaký fototyp pokožky jde. Lidé s příliš světlou pletí jsou náchylnější na spálení, proto by měli volit opalovací krém s vyšší ochranou (SPF 50). A platí to speciálně na citlivější místa jako jsou tváře, nos a uši. Snažte se však nejít pod SPF 30. Naopak pro tmavší pleť postačí SPF 30. SPF 30 - blokuje 97 % slunečních paprsků. Přechod na SPF 60 blokuje pouze o 1 % více, tedy 98 %.  SPF 15 blokuje pouze 93 % slunečního záření a čím níže jdete, získáte mnohem menší ochranu.

Závěrem

Nyní můžete vidět, že vybrat opalovací krém není tak složité. Navíc vám vždy mohou poradit certifikace přírodní kosmetiky. Nejznámější certifikace je například EcoCert, CPK, BDIH, NaTrue, nebo EcoCert Cosmos Natural, která má velmi přísná kritéria. Nejen že je kladen důraz na složení, ale i na recyklovatelnost obalového materiálu. Obecně by se taky dalo říci, že čím méně látek ve složení tím lépe.

 

Veronika Halusková

1. JANJUA, N R, B KONGSHOJ, A-M ANDERSSON a H C WULF. Sunscreens in human plasma and urine after repeated whole-body topical application. 2008.

2. DINARDO, Joseph C a Craig A DOWNS. Dermatological and environmental toxicological impact of the sunscreen ingredient oxybenzone/benzophenone-3. 2017.

3. Darbre, P. D. and Harvey, P. W. (2008), Paraben esters: review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks. J. Appl. Toxicol., 28: 561–578. doi:10.1002/jat.1358

5. DOWNS, C.A., Esti KRAMARSKY-WINTER, John E FAUTH, et al. Toxicological effects of the sunscreen UV filter, benzophenone-2, on planulae and in vitro cells of the coral, Stylophora pistillata. 2013.

6. DOWNS, C A, Esti KRAMARSKY-WINTER, Roee SEGAL, et al. Toxicopathological Effects of the Sunscreen UV Filter, Oxybenzone (Benzophenone-3), on Coral Planulae and Cultured Primary Cells and Its Environmental Contamination in Hawaii and the U.S. Virgin Islands. 2016.