Sníte o volně stojící vaně? Poradíme, jak vybrat správně

Sníte o volně stojící vaně? Poradíme, jak vybrat správně

Tereza Valchová a Magda Kolmanová

Když se řekne volně stojící vana, asi se vám vybaví celá škála koupelnových interiérů, nad kterými sníte při surfováním internetem. Konec snění! Pojďte s námi vybrat vanu podle představ.

Volně stojící vany jsou luxusem, který má jasně daná pravidla. Než se do ní naložíte a necháte rozplynout starosti, je potřeba promyslet spoustu věcí. Volně stojící vany se neopírají o zeď a nemají většinou žádnou podezdívku. Proto mají speciální zátěžové nároky. Také jsou vhodné převážně jen do větších koupelen, kde skvěle vyniknou. V následující článku vám poradíme, z jakých materiálů můžete vybírat, a na co byste neměli před instalací zapomenout.

Volba materiálu

  • Akrylát: akrylátové vany mají nižší nosnost, než všechny ostatní, přesto i z něho můžete mít parádní vanu. Velkou výhodou akrylátu je jeho cenová dostupnost – dají se pořídit i za méně než 20 000 korun. Díky tvarovatelnosti akrylátu si můžete dopřát tvarově zajímavé kousky. Jeho výhodou je i snadná instalace vanových doplňků, jako jsou například madla. Vany z tohoto materiálu jsou ale náchylnější k poškrábaní. Naštěstí se akrylát dá vybrousit a tím škrábance zmizí. 
  • Quaryl: na trhu se jedná o poměrně nový materiál. Je homogenní, neporézní, s plně probarvenou vnitřní strukturou a vysokým leskem povrchu. Nabízí nepřeberné množství tvarů. Je odolný vůči mechanickému i chemickému poškození. Navíc má dobré termoizolační vlastnosti. 
  • Litinové smaltované vany: potrpíte-li si na kvalitu, je tahle vana přímo pro vás. Kromě toho že je opravdu bytelná, má také skvěle tepelné vlastnosti. Voda v litinové vaně vydrží tepla mnohem delší dobu než v jakékoli jiné. Velkou výhodou je i to, že tlumí zvuk dopadající vody. 
  • Vany z litého mramoru: tyto vany se vyznačují vysokou pevností, elegantním designem a stabilitou. K tomu přidejte barevnou stálost a odolnost vůči mechanickému poškození. Také jsou příjemné na dotek. Avšak nepoužívejte abrazivní prostředky a agresivní chemikálie. U litých van pozor na to, kam jí chcete umístit. Samotná vana mnohdy váží i 120 kg. Lité vany začínají na 40 000 korunách.
  • Vany ze speciálních materiálů: jestli si chcete pořídit do koupelny opravdový klenot, pořiďte si vanu dřevěnou. Cypřišové dřevo je ideální pro bylinné koupele. Exotické materiály navíc skvěle odolávají vlhku. Velmi luxusně působí i vany z kamene či betonu. A co teprve ze zlata? To už jsme ale v jiné kategorii.

Instalace

Než se pro samotnou vanu rozhodnete, myslete na to, že bude potřeba k vaně vést vodu a vyřešit odtok. Aby vana měla všechny náležitosti, je třeba pořídit i baterii. I tady máte na výběr z několika variant. U volně stojících van se můžete rozmýšlet mezi baterií volně stojící vedle vany, či baterií integrovanou. Ceny baterií se mnohdy pohybují v řádu desetitisíců. Rozvod vody u volně stojících van je sice složitější než u běžných van, ale pro šikovného řemeslníka je to hračka.

Na co vanu postavit?

I zde se vám nabízí hned několik možností. Volně stojící vany mohou být bez podstavce, nebo s podstavcem. Ten je navržen přesně na míru samotné vany. Zvolit můžete i vanu na nožičkách. V případě, že nejsou vidět, bývají z plastu, pokud jsou na očích, volte nožičky z kovu či ze dřeva. Nožičky bývají nastavitelné, aby se vana maximálně přizpůsobila případným nerovnostem.

BIANO TIP: chcete opticky více rozčlenit prostor? Nebojte se dát vanu na vyvýšené pódium, či k ní postavit schůdky.

Vyberte si volně stojící vanu na Bianu: