Jak vybrat vhodné závěsy krok za krokem

Jak vybrat vhodné závěsy krok za krokem

Jolana Kohoutková

Závěsy jsou interiérovým doplňkem, který je čím dál tím oblíbenější. A není divu. Správně vybraný závěs totiž dokáže skvělým způsobem doladit vzhled vašeho interiéru a poslouží i k mnoha jiným účelům.

Jak vybrat správný typ závěsů

Na trhu je dnes nepřeberné množství typů, které je možné použít v interiéru. Aby použitý závěs vypadal co nejlépe a fungoval tak, jak má, záleží mnohdy i na typu a velikosti okna. Dalším důležitým kritériem při výběru pak bude, jestli chceme závěs pouze jako dekoraci nebo od něj budeme očekávat i něco navíc.

Panelové (japonské) závěsy

Panelové neboli japonské posuvné závěsy jsou velmi moderní a nabízí mnoho možností, jak je v interiéru umístit a naaranžovat. Jejich velkou výhodou je právě tato flexibilita. Závěs je tvořen několika panely, které se částečně překrývají a je možné pohybovat každým z nich zvlášť. Můžete volně kombinovat barvy a vzory jednotlivých panelů, a tak vytvořit jedinečný designový doplněk místnosti, který je samozřejmě zároveň i velmi funkční! Stejně tak je možné kombinovat druhy látek (průhledné a neprůhledné). Panelové závěsy jsou dobrou volbou pro všechny kreativní povahy a pro každý moderně zařízený interiér. Tento typ se hodí spíše na větší okna a do místností, které nechceme zcela zatemnit, nýbrž pouze zabránit přímému slunečnímu svitu. Ideálně tedy vyniknout například v obývacím pokoji.

Blackout & dimout

Pokud chcete mít v místnosti úplnou tmu, sáhněte po závěsu typu blackout. Ten je vyroben tak, aby dokázal zcela zabránit průniku světla zvenčí. Oceníte jej tedy především tam, kde chcete spát a nebýt rušeni jakýmkoliv světlem.

Osvědčí se vám zejména v ložnici, které hlavní funkcí je zejména odpočinek. Z tohoto důvodu se do ložnice hodí závěsy, které výrazně minimalizují vnější světlo. Těžší a tmavší závěsy vám zajistí lepší podmínky pro kvalitní spánek. Zabrání slunečnímu světlu ve dne i pouličnímu osvětlení v noci. Poslouží dobře například i v místnosti, kde se rádi díváte na filmy a chcete si je opravdu vychutnat. Takové závěsy se mnohdy liší svým vzhledem z vnější a vnitřní strany. To kvůli zátěru z té vnější, který zabraňuje světlu vniknout do místnosti. Je ale také možné zakoupit i třívrstvé blackout závěsy, které jsou sice těžší, ale z obou stran stejné. Podle stylu, který preferujete, si vyberte barvu. Pokud se vám líbí vintage, sáhněte po tmavě fialové, při skandinávském stylu se podívejte po tmavohnědé. Pokud chcete místnost oživit, vsaďte například na modrou, žlutou nebo hořčičnou, která bude in během celého roku.

Pokud nepotřebujete danou místnost zcela zatemnit, ale rádi byste měli uvnitř příjemné šero, pak zvolte závěs typu dimout. Nutno podotknout, že i tenhle pomocník zastiňuje světlo o poznání více než běžný závěs. Nároky nemusíte snižovat ani v případě, že nechcete závěs tmavý, ale třeba bílý. I bílé blackout závěsy vám zajistí dostatečnou ochranu proti venkovnímu světlu. 

Provázkové závěsy

Dalším typem, který se hodí prakticky kamkoliv, jsou provázkové či nitkové závěsy.  Je zcela na vás, kam provázky pověsíte, všude totiž budou pěknou dekorací. Dobře se hodí do oken i do dveří, stejně tak poslouží jako dělící příčka místnosti. Bývají dostupné v bohatém množství barev, vzorů i materiálů, které zatraktivní váš interiér. A také budou zároveň plnit funkci i oné účinné ochrany proti hmyzu.

Rolety na okna

Místo závěsů můžete použít také rolety na okna. Jsou moderní, minimalistické a funkční. Navíc je najdete v mnoha provedeních: látkové, střešní i zatemňovací. Perfektně zastíní celou místnost, ale poslouží i jako ochrana před nechtěnými pohledy. Kromě zastínění a rozptýlení denního světla, rolety odráží sluneční svit, čímž zlepší klima v pokoji v letních měsících. Skvěle se hodí na okna do kuchyně, ale i do pokojů. Vnitřní rolety se vyrábí v mnoha barvách a s různými vzory a dekory, proto se snadno kombinují s jakýmkoliv interiérem.


Druhy závěsů podle umístění

Závěsy do dveří

Závěsy samozřejmě nemusí viset jenom u okna, lze se s nimi setkat i ve dveřích. Jejich přední kvalitou je to, že dokáží prostor opticky oddělit či uzavřít stejně dobře jako klasické dveře. Akorát nezaberou tolik prostoru. Velmi vhodné a atraktivní jsou již výše zmíněné japonské panely. Ale samozřejmě řešení je víc. Mnohé z těchto závěsů jsou vynikající pro horké letní dny, kdy chcete nechat dveřmi proudit vzduch, ale ne otravný hmyz. Bývají totiž uprostřed spojené magnetem, takže vytváří účinnou bariéru proti nežádoucímu hmyzu.

Závěsy do střešních oken

Pokud máte pokoj v podkroví, jehož součástí je i střešní okno, na které hodláte pořídit zastínění, tak čtěte rozhodně dále. Na první pohled to může vypadat jako obtížný úkol, ale opak je pravdou. Možností je hned několik. Jednou z nich je pořídit si klasický závěs z vámi vybrané látky, který však bude k tyči připevněn nahoře i dole. Jeho výhodou je větší výběr látek, ale zároveň musíte počítat s tím, že ční více do prostoru pokoje. Častěji se setkáme s okenními roletami. Ty jsou velmi jednoduché a elegantní. I v tomto případě platí, že lze zakoupit látky stínící či zatemňovací. Roleta není v okně tolik nápadná a je tedy spíše praktickým pomocníkem než dekorací.

Závěsy do malých oken

Nebo máte malá okna a přáli byste si na ně pořídit závěsy? Žádný problém. Jen je třeba pamatovat na to, že malé okno znamená méně světla, které proudí do místnosti. Závěsy do takového okna budou tedy mít pravděpodobně funkci spíše dekorační než zatemňovací. Je tedy lepší volit lehčí druhy a takové, které kvůli jednomu okénku „neobsadí“ celou stěnu. Zároveň by měl být závěs na malé okno právě kvůli své velikosti (resp. maličkosti) dobře sladěný s ostatními prvky v interiéru. V opačném případě by totiž působil jako pěst na oko. Malé okno lze však poměrně snadno opticky zvětšit právě pomocí závěsu. Stačí, když bude mít tyč dostatečně velký přesah. Další způsob, jak zútulnit pokoj může být použití tzv. vitrážové záclonky, která se spouští přibližně z poloviny délky okna.

Jaký zvolit materiál závěsů

Nyní se na krátký čas zastavíme u látek a materiálů, ze kterých se vyrábí závěsy. Těch je nepřeberné množství. Abychom si to trochu zjednodušili, rozdělme materiály na syntetické a přírodní.

Obecně se dá říct, že syntetické materiály jsou méně náročnější, co se týče běžné údržby, ale může se stát, že po nějaké době budou hůře držet svůj původní tvar. Nejčastěji používaný materiál při výrobě závěsů je dnes polyester. Ten zaručuje snadnou údržbu a možnost praní v pračce. Přírodní látky se naopak musí většinou častěji prát a musí se i žehlit, zato nejsou elastické a i po dlouhé době drží svůj tvar. A jsou dnes velmi originální. Nejčastěji se setkáte s bavlnou, lnem, případně hedvábím.

Vyberte mezi kusovými závěsy a metráží

Kusové závěsy

V případě, že kupujete kusové závěsy, kupujete vlastně již hotový doplněk, který stačí akorát zavěsit. Jeho rozměry jsou předem dané, a tak se jen stačí nějaký čas prohrabávat nabídkou a jistě najdete ten pravý. Je to tedy ten nejsnadnější způsob, jakým lze pořídit závěsy. Jejich volba je čistě na vás, ať už si vyberete ze skandinávského nebo retro stylu, voálu či saténu

Metráž

Jestliže se rozhodnete pořídit metrážový závěs, pak jediný rozměr, který budete potřebovat, je požadovaná výška závěsu. Šířka je totiž předem daná. Samozřejmě platí, že k dostání je mnoho variant o různých rozměrech. Každopádně se jedná o poměrně snadný způsob výběru toho, co vyžadujete.

Jak správně změřit závěsy

Pokud jste již vybrali ten správný typ závěsu i látku, která se vám bude líbit, je na řadě další důležitá otázka. Kolik té látky bude potřeba? Prvním důležitým krokem bude samozřejmě dobře změřit rozměry vašeho okna.

Chcete-li pokrýt celou šíři okna, změřte okno a vynásobte daný údaj dvakrát až třikrát, čímž získáte dostatečnou rezervu pro řasení látky. Takto vznikne velikost celkové plochy látky, kterou dále můžete dělit podle počtu kusů závěsů, které na okně chcete mít (většinou dva). Nechte si ještě menší rezervu na jejich úplné překrytí, budou-li oba zatažené. Aby mezi nimi nevznikala nežádoucí mezera.

Co se týče výšky, zpravidla končí závěsy 2–5 cm nad podlahou. Zde je proto potřeba měřit velmi přesně a důkladně. V případě použití závěsových tyčí či závěsů s ocelovými lanky měříme výšku závěsu od jeho horního okraje, u závěsových kolejnic pak měříme od stropu.

Jak správně uchytit závěsy

Garnýže

I samotné uchycení závěsu může být dekorativní, pokud zvolíte vhodnou garnýžovou tyč. V dnešní době je k mání mnoho různých druhů tyčí, které jsou různě silné a z různých materiálů. Nejčastěji se setkáme s plastovými, dřevěnými či kovovými. I zde samozřejmě platí, že materiál musí vzhledově korespondovat se zbytkem interiéru a se závěsem samotným. Stejně tak je však důležité, jaké vlastnosti bude mít ta či ona tyč. Pokud například máte dlouhý a těžký závěs, musí tomu být uzpůsobena i tyč. V opačném případě hrozí, že se bude prohýbat. Dalším důležitým faktorem při výběru by mělo být, jak často budete se závěsy manipulovat. Jestli si pořizujete například ty zatemňovací, které budete denně zatahovat, pak musíte počítat s rychlejším opotřebováním tyče. Na rychlé opotřebování jsou spíše náchylné dřevěné tyče, oproti tomu kovové poslouží v tomto ohledu lépe.

Co se týče délky, ta by měla mít samozřejmě vhodný přesah. Tedy neměla by končit spolu s oknem. Jaký přesah zvolíte, je na vás, avšak běžně se doporučuje něco mezi 15 a 25 centimetry. U většiny tyčí je samozřejmostí možnost si je doma zkrátit podle potřeby. Konec tyče navíc nebude vidět kvůli koncové části tyče, která je odnímatelná a zároveň může dobře fungovat jako pěkný designový prvek vašeho závěsu. V případě tohoto typu garnýže lze zakoupit jednořadé i víceřadé typy. Ty se hodí v případě, že chcete spolu se závěsy zavěsit k oknu např. i záclony.

Kolejnice

Kolejnice zpravidla nejsou samy o sobě tolik dekorativní, zato jsou vysoce praktické a funkční. Velkou výhodou oproti garnýži může být mnohdy i to, že lze kolejnice vést i do rohu pomocí speciálních dílů. I zde platí, že se vyrábí z různých materiálů, nejčastěji pak z kovu či plastu. Kolejnice je napevno přidělaná ke stropu, tudíž nehrozí, že se někde prohne. Montáž takových kolejnic není nijak složitá a navíc má každý typ zpravidla i vlastní příslušenství pro uchycení závěsu. S tím si tedy nebudete muset tolik lámat hlavu.

Ocelové lanko

Další variantou, jak uchytit spíše lehčí závěsy, může být ocelové lanko. Toto řešení je opravdu minimalistické a velmi moderní. Celý systém spočívá v koncovém a středovém upevněním a lanku, které je napnuté jako struna. Na něm je pak pomocí kroužků či jiných mechanismů připevněný samotný závěs. Ocelové lanko je možné napnout na stropě i na stěně. A je samozřejmě vyrobeno tak, aby zátěž bez problému vydrželo.

Na co závěsy zavěsit?

V případě, že se chystáte připevnit závěs na garnýž, i zde je několik možností, jak to udělat. Jednou z nich je, že si necháte zhotovit nebo si rovnou zakoupíte závěs s horním lemem. Do něj se tyč jednoduše zasune a je to. Látka zároveň tyč kryje, což působí velmi vkusně. Obdobně se dá na závěs našít několik poutek, zpravidla ze stejné látky, kterými se tyč dá protáhnout. Velmi oblíbenou a atraktivní variantou jsou pak kovová očka, která jsou vsazena přímo do horní části závěsu, skrz které je vedena tyč.

Druhým způsobem je navléct na tyč kroužky, k nimž se závěs přidělá pomocí háčků či žabek. Je nutné pamatovat na to, že kroužky musí mít o něco větší průměr než tyč, aby po tyči snadno klouzaly. Materiálů, z nichž se kroužky, háčky i žabky vyrábí, je rovněž nepočítaně. A to především proto, že jsou na očích. I na to tedy myslete.

Funkce a vlastnosti závěsů

Mnohé již bylo napsáno výše, ale přesto se pojďme nyní detailněji podívat na to, jak vám ještě závěs může posloužit a jaký ještě vybírat. Je zřejmé, že jeho hlavní úlohou je zabránit pohledům zvědavců k vám do místnosti. Závěs také dokáže clonit částečně anebo úplně sluneční světlo viz výše zmíněné typy blackout a dimout. A v neposlední řadě je to dekorace, která dotváří jedinečný charakter vašeho domova.

Je kupříkladu známo, že záclony a závěsy jsou obrovskými lapači prachu. Pokud jste alergik, nebo je někdo takový ve vaší domácnosti, jistě oceníte hypoalergenní závěsy. Ty jsou vyrobeny tak, aby skutečně nedržely prach a snadno se čistily.

Mezi další dovednosti dobře zvoleného závěsu patří také tepelná izolace. Látky takových závěsů jsou zpravidla vícevrstvé a hustě tkané. V zimě pak velmi dobře drží drahocenné teplo v místnosti a nepustí je ven. Závěs však nemusí jen držet teplo vevnitř, ale může i držet hluk venku. Kdo bydlí v rušném městě či poblíž silnice, takovou vychytávku v podobě odhlučnění oken jistě ocení.

Jak správně změřit a ušít závěsy

Pokud byste chtěli vědět, jak závěsy ušít, jste na správném místě. Základem je látka o správných rozměrech a nit, jejíž barva ladí s barvou závěsu. Musíte mít změřené okno a pamatovat na rezervu, o které jsme psali výše. Je třeba počítat i s řasením závěsů. To zpravidla zajišťuje tzv. řasicí stuha. Nejčastěji ji tvoří dvě nitě, které jsou v horním okraji našity na závěs a stahují jej. Je samozřejmě na vás, jak bohaté chcete řasení mít. Dále už budete potřebovat jen šikovné ruce a šicí stroj.

Předtím, než začnete šít, látku vyperte. Tak budete mít jistotu, že se vám velikost látky ustálí a při prvním praní se ušité závěsy nezmenší. Poté si křídou na zadní straně naznačte rozměry látky podle velikosti vašeho okna. Látku z každé strany ohněte nadvakrát, nejdříve 1 cm a posléze 2 cm. Ohyb zažehlete a přešijte na šicím stroji nití. Posléze na vrchní straně našijte řasicí lemovku neboli stuhu, kterou naměřte ve stejné šířce jako závěs s přidáním dvou centimetrů. Nešijte ji úplně u horního okraje, nechte si přibližně 3 cm rezervu.

Dejte si pozor na vzorované závěsy a opakování motivu. Jedná se o tzv. raport a je třeba hlídat, aby sešité motivy jednoho závěsu nebo sousedící závěsy, které se budou překrývat, měly vzor shodně umístěn.

Šití poutek

Pokud nechcete uchytit závěs na žabky, jedním z řešení je přišití poutek. Z pruhu látky na závěsy si vystřihneme určitý počet poutek, který vypočítáme z šířky závěsu a z vámi zvolené šířky poutek. Na toto umístění nepotřebujete řasicí stuhu, závěs se nařasí pomocí uchycení poutek sám. Poutka našijeme v pravidelných rozestupech tak blízko k sobě, jak výrazné chcete mít řasení. Poté si ustřihněte zhruba 6 cm dlouhý pruh látky o stejné šířce, jaký máte závěs. Tento pruh je třeba po okrajích zažehlit, zašít švy a přešít horní lem s poutky tak, aby se zpevnila horní strana závěsů a zakrylo se přišití poutek.

Šití lemu

Uchytit závěs můžete i pomocí lemu, který vznikne přehnutím horní šířky závěsů. Rozměr se bude odvíjet od tloušťky garnýžové tyče. V tomto případě se používá i řasicí stuha. Ponechejte si alespoň 0,5 cm na zažehlení okraje, zapošijte a poté přehněte horní lem na požadovanou délku, aby se závěs pohodlně dal umístit na tyč a aby se s ním lehce manipulovalo.   

Problémy se spodním lemem?

Čím vyšší a těžší máte závěs, tím širší by měl být spodní lem. Je důležité, aby byl závěs vytažený a nekroutil se. U těžších zatemňovacích látek to zpravidla není problém, ale narazit můžete na lehčí materiály, které bude třeba trochu uzemnit. Na propnutí se používají olůvka do okrajů závěsů či olovněná šňůra, která se všije dovnitř.

Existuje mnoho firem a odborníků, kteří se samotným šitím zabývají. Takže pokud si netroufnete sami, nechte si závěsy ušít na míru. Na výběr je nepřeberné množství látek, tak si mezi nimi najdete svůj oblíbený kousek. Každopádně se nebojte zeptat na cokoliv, co vás napadne. Však to znáte. Líná huba…