Na co se zaměřit, když vybíráte nový mixér

Na co se zaměřit, když vybíráte nový mixér

Lucie Javorková

Zorientovat se v nabídce mixéru a šlehačů není nikterak složité, ale existuje několik různých typů a každý z nich umí trochu něco jiného. Poradíme vám, podle čeho si kvalitní a spolehlivý mixér vybrat.

Při výběru mixéru je třeba si nejprve ujasnit, na co ho potřebujete a jak často ho budete používat. To je nejdůležitější. Pokud například hledáte jen pomocníka na občasné ušlehání sněhu z vaječných bílků a rozmixování dýňové polévky, vystačíte si i s levnějším tyčovým mixérem. Jestli ale v kuchyni trávíte více času, dost možná vám jen jeden přístroj stačit nebude.

Tyčový mixér

Ideálním pomocníkem do každé kuchyně je určitě tyčový mixér, který nezabere moc místa a využije ho snad každý. Je vhodný pro mixování, sekání a šlehání. Díky odnímatelnému příslušenství se snadno čistí, je rychlý a snadno ovladatelný.

Základní model

Nejjednodušší modely tvoří rukojeť s ovládacími tlačítky a hlavice s mixovacím nožem, díky kterému snadno rozmixujete polévky, přesnídávky a dětské příkrmy, omáčky, v menším množství si ale poradí i s ovocnými koktejly, bylinkami nebo oříšky.

Další příslušenství

Pokud si vyberete dražší, lépe vybavený model, dostanete šikovný přístroj s celou řadou příslušenství, jako je vysoká mixovací nádoba, šlehací metla, nástavec na pyré a sekáček. Ten si poradí s oříšky a semínky nebo třeba cibulí daleko lépe, než základní nástavec.

Na co si dát pozor

Tyčové mixéry zpravidla nemají velký výkon a navíc je po celou dobu provozu nutné držet spínací tlačítko, takže nejsou vhodné pro dlouhou práci. Takové oříškové máslo s ním prostě jen tak neumixujete. Pozor si dejte i na drcení ledu – většina tyčových mixérů si s ledem neporadí.

Čištění

Většina dnes prodávaných tyčových mixérů disponuje odnímatelnými nástavci, které snadno opláchnete pod tekoucí vodou, nebo je můžete umýt v myčce.

Ruční mixér

Každý, kdo rád a často peče, by měl mít ve své kuchyni ruční mixér (označován také jako ruční šlehač). Perfektně zvládá především šlehání a hnětení, s vhodným příslušenstvím ale zastane i roli tyčového mixéru. Jen zabere o trochu víc místa.

Základní model

Každý ruční mixér je vybaven dvěma šlehacími metlami a dvěma hnětacími háky. Šlehací metly jsou určené především pro šlehání smetany či vaječných bílků, ale skvěle si poradí i s piškotovým těstem, čokoládovou pěnou, různými krémy nebo bramborovou kaší. Hnětací háky jsou určené pro zpracování hutnějších těst.

Další příslušenství

Kromě standardního příslušenství bývají dnes ruční mixéry často vybaveny i balonovou metlou a tyčovým nástavcem. Balonová metla má stejnou funkci jako základní šlehací metly, jen je objemnější a využijete ji tak především při šlehání těsta či sněhu ve větší míse. Díky tyčovému nástavci pak můžete mixér využít i na mixování polévek, omáček, ovocných koktejlů a dětských příkrmů.

Na co si dát pozor

Kvalita ručních mixérů se hodně liší. Můžete sehnat plastový mixér doslova za pár stovek, který vám bohatě stačí, pokud potřebujete jen občas něco ušlehat. Jestliže ale v kuchyni trávíte hodně času, vybírejte spíše kvalitnější kovové modely s vyšším výkonem, které zvládnou pracovat i delší dobu v kuse.

Čištění

Všechny nástavce ručního mixéru jsou odnímatelné a většinou vhodné i pro čištění v myčce. Tělo mixéru stačí otřít vlhkým hadříkem.

Stolní mixér

Pokud byste si měli do kuchyně pořídit jen jednoho univerzálního pomocníka, zvolte stolní mixér. Ten vám totiž pomůže takřka s čímkoliv. Mixuje ovoce a zeleninu, ořechy, semínka i led. Vhodný je i pro polévky, omáčky, smoothie, těsto na palačinky nebo třeba zmrzlinu. Jen počítejte s tím, že zabere dost místa a nejspíš bude stát na kuchyňské lince.

Základní model

Standardní výbavou každého stolního mixéru je plastová či skleněná mixovací nádoba s nožem. Nádoba by měla být dostatečně velká, ideálně s objemem alespoň 1,5 litru.

Další příslušenství

Některé modely nabízí i další nádobu z tvrzeného plastu určenou pro suché plody, jako jsou oříšky a semínka. Také se můžete setkat s mixéry s otvorem ve víčku, abyste mohli během mixování přidávat suroviny nebo je pěchovadlem stlačit blíže k nožům. K dalšímu nadstandardnímu příslušenství pak patří i různé odměrky, protiskluzové podložky či nádoby na uchovávání umixovaných potravin.

Na co si dát pozor

Určitě se při výběru ujistěte, že maximální provozní doba stolního mixéru není kratší než dvě minuty, abyste nemuseli každou chvilku mixér vypínat kvůli bezpečnostní přestávce. V opačném případě se můžou levnější a méně výkonné mixéry přehřát a jejich plastové části doslova roztéct. Zaměřte se také na počet otáček. Čím více jich mixér má, tím rychleji a jemněji bude mixovat. Pokud si budete chtít například umixovat oříškové máslo či mléko, měl by váš mixér disponovat více než deseti tisíci otáčkami za minutu.

Čištění

Nože i nádoby jsou dnes už naštěstí zpravidla vyjímatelné a mohou se mýt v myčce, takže je čištění stolního mixéru opravdu snadné. Některé stolní mixéry ale navíc disponují funkcí automatického čištění.

Smoothie mixér

Propadli jste zdravému životnímu stylu? Pak vás bude jistě zajímat koupě smoothie mixéru (označovaný také jako smoothie maker). Můžete si tak každé ráno připravit zdravý nápoj z ovoce a zeleniny. Protože je určen přímo pro přípravu smoothie, je cenově dostupnější než multifunkční kuchyňské mixéry.

Základní model

Smoothie mixéry se dodávají spolu s praktickou mixovací nádobkou, kterou po umixování stačí opatřit víčkem a můžete si ji vzít kamkoliv s sebou. Nemusíte smoothie přelévat do lahve. Přístroj se ovládá zpravidla jen jedním tlačítkem, takže i obsluha je opravdu jednoduchá.


Další příslušenství

Některé smoothie mixéry se dodávají i s termoobalem z neoprenu nebo s mixovacími nádobkami několika velikostí. Nádobky se často dají také dokoupit samostatně.

Na co si dát pozor

Při výběru se zaměřte především na výkon mixéru. Ty levnější si totiž často poradí jen s mléčnými koktejly a měkkým ovocem, při větší zátěži se pak rychle přehřívají. Abyste měli jistotu, že si váš mixér poradí i s jablkem nebo mrkví, neměl by být příkon přístroje nižší než 350 W.

Čištění

Čištění smoothie mixerů je snadné, většinou je veškeré odjímatelné příslušenství možné mýt v myčce. V případě hlubokých nádobek je ale lepší je mýt ručně, protože se v myčce nemusí zcela vymýt a na dně mohou zůstat zbytky nápoje.