5 tipů, jak vybrat správný domácí kulečník

5 tipů, jak vybrat správný domácí kulečník

Barbora Štenglová

Zahrát si kulečník v pohodlí domova? V dnešní době žádná rarita. Pro milovníky této původně klubové či barové kratochvíle máme 5 základních pravidel, jak nakoupit a neprohloupit.

Kulečník umístěný v domácím pánském klubu, v hale, obýváku nebo třeba v zimní zahradě – tento trend celebrit se postupně rozšiřuje do běžných domácností. “Hrací stůl” se postará o rodinnou zábavu, vystrnadí nudu z dýchánků s přáteli a k tomu dodá interiéru nádech velkoleposti. Záleží ovšem na tom, zda sáhnete po správném modelu. Tak jdeme na to...

1. Druh kulečníku

Dobře si rozmyslete, jaký typ kulečníku je pro vás ten pravý. Kupte si domů takový, na nějž jste zvyklí, nebo který je vám sympatický. Toto jsou tři základní druhy:

  • Karambolový stůl nemá díry, ve hře jsou 3 nebo 4 koule o průměru 61,5 mm, na kulečníkovém počítadle se zaznamenávají tzv. karamboly čili vzájemné dotyky koulí.
  • Nejpopulárnější poolový stůl má 6 děr, hraje se s 16 barevnými koulemi o průměru 57,2 mm, cílem hráčů je strefit se koulemi do děr.
  • Snookerový stůl je určen pro atraktivní, avšak velmi náročnou hru s 22 barevnými koulemi o průměru 52,4 mm. Postupným potápěním koulí do kapes se hráč snaží dosáhnout co nejvyššího bodového zisku.

BIANO TIP: Jestliže se nemůžete rozhodnout pro ten či onen typ nebo hry rádi střídáte, kupte si poolový kulečníkový stůl a k němu tzv. karambolovou vložku - budete mít řešení 2 v 1.

2. Velikost stolu a místnosti

Na kulečník musíte mít doma dostatek místa, včetně prostoru na pohyb lidí kolem stolu a na manipulaci s tágy. Zde počítejte s rezervou přibližně 1,5 m na všechny strany od kulečníku, přičemž pool je díky velikosti tága ještě o něco prostorově náročnější:

  • Nejmenší kulečníkový stůl zabere 160 x 80 cm.
  • Pool tedy vyžaduje místnost o rozměrech minimálně 464 x 384 cm.
  • Karambol si doma zahrajete v místnosti o rozměrech aspoň 450 x 370 cm.

Obyvatelé garsonek, nezoufejte, existují i přenosné mini kulečníky za pár set korun.

3. Design bez kompromisů

Design kulečníku souvisí s volbou materiálů – ty dražší zaručí nejen vyšší životnost a lepší údržbu, ale také elegantní vzhled. Další kapitolou jsou barvy a celkový styl – obojí musí každý přizpůsobit konkrétnímu interiéru a subjektivnímu vkusu.

  • Kulečníkové stoly se vyrábí v minimalistických liniích i v rustikálních tvarech.
  • Tradiční barva plátna je zelená, popř. modrá, stále oblíbenější jsou různé odstíny červené.
  • Velmi důležitým “módním” a zároveň praktickým doplňkem je ochranný potah na stůl. Je libo potah z koženky, ze sametu, z nylonu nebo z igelitu? S třásněmi nebo se vzorem? Záleží jen na vás!

4. Materiál versus cena

Možná vás překvapí cena kulečníků. Odvíjí se od použitých materiálů, a pokud nejde o výrobu na zakázku, nemusí překročit 20 tisíc Kč.

  • Nejkvalitnější hrací deska pod plátnem je vyrobena z břidlice, bonusem jsou pak výborné herní vlastnosti. Břidlicové desky se nedeformují a vykazují báječnou stabilitu. Rozhodně se vyhněte levné desce ze skla, MDF nebo PVC! Nejdou vyvážit a koule se na nich mohou chovat jako “opilé”.
  • Kvalitní rám, který podpírá desku, bývá vyhotoven z masivního dřeva nebo z kovových profilů.
  • Mantinely, tedy laicky řečeno okraje stolu, se vyrábí ručně z javorového, bukového nebo dubového dřeva.

5. Příslušenství aneb stolem to nekončí

Tágo

Co by byl kulečník bez pořádného tága? Máte dvě možnosti: buď nakoupit tága podle typu kulečníku, tedy karambolová, poolová či snookerová, anebo zvolit univerzální model. Délka záleží především na typu hry, neprofesionální hra ovšem snese i kompromisy kvůli velikosti místnosti. Přesný strk vyžaduje nanesení kulečníkové křídy na hrot tága, ta správná obsahuje brusné složky jako korund či sklo, a aby vám nezvlhla, musíte ji udržovat v ochranném pouzdře.

Koule

Pro jednotlivé druhy kulečníkové hry se koule prodávají v sadách nebo jednotlivě, nezbytnou proprietou sloužící k sestavení koulí před rozstřelem je plastový trojúhelník.

Počítadlo

Klasické kulečníkové počítadlo pro karambol je dřevěné a vypadá podobně jako dětské počítadlo. Některé druhy jsou volně stojící, jiné se přidělávají na mantinel kulečníkového stolu. Počítadlo pořídíte do 1000 Kč.

Osvětlení

Profesionální hráči kulečníku radí nepodcenit osvětlení hrací plochy. Jedině tak budete moct dobře mířit ze všech úhlů. Počet a velikost speciálních kulečníkových lamp volte podle velikosti hrací plochy, barvu širmu přizpůsobte ladění interiéru. Před čirými žárovkami dejte přednost matným, které potlačují nežádoucí stíny. Můžete použít úsporné žárovky, ale s dostatečnou intenzitou osvětlení, ideálně 500 luxů.

Něco navíc

Fajnšmekři by dále neměli zapomenut ani na kulečníkové rukavice, kartáč na kulečníkové sukno, speciální antistatickou emulzi na čištění koulí, stojan či závěs na tága nebo kulečníkové hodiny.

Vyberte si kulečníkový stůl na Bianu:

Hrát kulečník je zábava, a nejen to!

Věděli jste, že Albert Einstein považoval kulečník neboli biliár za úžasný trénink myšlení? A protože kulečník není výsadou pouze mužů, potěšíme představitelky něžného pohlaví – během jediného náruživého kulečníkového klání si zpevníte svaly a spálíte stovky kalorií!