Jak vybrat kuchyňský dřez – kompletní průvodce

Jak vybrat kuchyňský dřez – kompletní průvodce

Michaela Kratochvílová

Kuchyňský dřez je základním vybavením každé kuchyně. Ač mu v mnohém značně konkurují myčky, vězte, že se bez něj prostě neobejdete. Slaďte jeho vzhled s užitečnými funkcemi i odolnými materiály.

Dřez je centrem každé kuchyně. Rozmanitý design snoubí maximální funkčnost, pohodlí a zároveň i eleganci. Ač může většinu úkonů zastat myčka, kolem dřezu se budete točit neustále. Ať už půjde o omývání potravin či odkládání věcí, měl by být zkrátka ideálním pomocníkem, který při vaření využijete na sto deset procent.

Velikost

Velikost je jedním z hlavních kritérií. Určují ji dispozice kuchyňské linky a také vaše představa o užívání dřezu. Požadavky může ovlivňovat počet členů v domácnosti, ale také četnost využívání dřezu, absence myčky a podobně. Důležité je také pohlídat si hloubku dřezu a jeho výšku.

Hloubka – pro komfortní užívání dřezu platí, že čím hlubší, tím praktičtější, a tím pádem i lepší. Pohodlně v něm omyjete i větší nádobí.

  • Ideální hloubkové rozpětí se pohybuje od 19-20 cm a více. Mělčí dřezy jsou sice levnější, ale mohou vás značně omezovat ať už při samotném mytí nádobí, tak při jeho odkládání, omývání potravin atd.

Výška – se zdá být zanedbatelným parametrem, opak je však pravdou. Je velmi individuální a každému může vyhovovat jiná. Základním pravidlem je, že byste u mytí nádobí neměli být příliš předkloněni, ale měli byste pohodlně stát rovně. Proto by i plocha se dřezem měla být vyšší než zbytek kuchyňské linky.

  • Standardní výška linky se pohybuje kolem 86 cm, je ideální pro lidi průměrného vzrůstu, výška dřezu by proto měla být ještě o pár centimetrů vyšší. Pro lidi měřící od 170 cm výš by pak volit měli výšku dřezu od 95-105 cm. Myslete i na to, že čím hlubší dřez, tím více se opět budete sklánět.

Typy

  • Jednoduché dřezy jsou ideální pro menší domácnosti. Skýtají jeden dřez kulatého či hranatého tvaru, doplněný může být pak odkapávací plochou.
  • Dvojité dřezy se budou hodit zcela jistě větším rodinám a náročnějším uživatelům. Mohou disponovat také odkapávací plochou.
  • Rohové dřezy se zdají být nejlepším řešením v případech, že instalace vody či tvar kuchyně jiný typ dřezu neumožňuje.

Vlastnosti dřezů

Jednoduché vychytávky vám mohou značně zjednodušit život. Ať už si vyberete navíc dřezy s vaničkou nebo s odkapem, popřípadě kombinaci obojího.

  • Dřezy s vaničkou – můžete volit dřezy s vaničkou buď jednoduché nebo dvojité. Vaničku pak můžete využít na omývání nejrůznějších druhů ovoce, zeleniny, masa a podobně.
  • Dřezy s odkapávačem – slouží k odkládání umytého nádobí. Jednoduchý odtok zajišťuje, že voda pohodlně steče.

Vyberte si dřez na Bianu:

Montáž

Kvalitní montáž je základ. Zaručí dokonalou funkčnost a rovněž dlouhou životnost, nutné je také kvalitní zapuštění do linky tak, aby deska byla chráněna proti zatečení vody.

  • Můžete umístit dřezy na kuchyňkou desku, což je nejčastější způsob instalace, který se využívá zejména pro kuchyňské desky z dřevotřísky. Jsou u ní typické lehce vyvýšené okraje dřezu, které je třeba více udržovat z důvodu možného zatečení vody.
  • Další variantou je umístění dřezu pod desku (jedná se o tzv. vnořený kuchyňský dřez), který tak zcela splývá s pracovní plochou. V takovém případě se však využívá pouze u voděodolných materiálů kuchyňských desek, jako je přírodní kámen a podobně.
  • Celoplošný dřez zcela nahrazuje část kuchyňské linky, zabírá rovněž větší pracovní plochu.
  • Pro montáž je podstatná rovněž orientace dřezu. Ta může být buď pravá či levá vzhledem k výtokovému otvoru. Univerzální design mají dřezy otočné, které se dají otočit na pravou i levou stranu.

Jaký materiál a proč

  • Nerezový dřez je pevný a odolný vůči korozi, vysokým teplotám i chemickým přípravkům. Snadno se udržuje a díky hladkému povrchu je velmi hygienický, zabraňuje usazování plísní a bakterií. Minimální tloušťkou pro nerezový dřez by měl být plech tlustý 0,6 mm. Ještě kvalitnější jsou plechy silnější, za ty si však připlatíte.
  • Keramický dřez se vyznačuje pevnou strukturou a odolností vůči chemikáliím, vyžaduje také minimální údržbu. Jeho barva si udržuje svou sytost a nebledne ani v rámci několika let. U méně kvalitních provedení pak riskujete poškození povrchu nárazem.
  • Granitový dřez představuje dnes velmi praktické a elegantní řešení. Vzhledem připomíná přírodní kámen. Výhodou je širší výběr barev, které tak můžete sladit se zbytkem kuchyňské plochy, ale také nenáročnost na údržbu, pevnost a obecně odolnost. Dejte si však pozor na složení. Kvalitní granitové dřezy by měly obsahovat zhruba 80 % křemenných písků a 20 % pak pojiva a barviva. Pokud výrobce poměr složení neuvádí, je třeba se ptát, zda se jedná o skutečně kvalitní granitový dřez, který vám vydrží. Navíc je můžete sladit také s bateriemi, které často bývají v totožném provedení.

Dále můžete vybírat z dalších druhů granitů, názvy se liší v závislosti na konkrétním druhu výrobce a jeho specifických vlastnostech, volit můžete ze silgranitu, algranitu, fragranitu nebo tegranitu

  • Tectonitový dřez se vyznačuje pevností a odolností, v jeho složení se vyskytují také skelná vlákna. Nevýhodou je bílý vnitřek dřezu, takže při hlubších škrábancích je rýha velmi dobře viditelná.

Vyberte si rohový dřez na Bianu:

Velikost výtokového otvoru

Výtokového otvoru se dělí na standardní velikost 1 1/2" nebo větší 3 1/2". Oproti tradiční velikosti větší výtokový otvor skýtá řadu výhod. Bývá většinou vybaven záchytným sítkem, které lze pohodlně vyprázdnit a umožnit tak vodě rychlejší odtok. Sítko také slouží jako zátka, kterou stačí stlačit dolů, nebo při vypuštění naopak vyjmout nahoru.

Zabezpečení proti přetečení vody

Bezpečnostním prvkem může být zabezpečení proti přetečení vody. Takové dřezy disponují přepadovým otvorem, který v případě napuštění dřezu udržuje hladinu vody v určité maximální výšce tak, aby dřez nepřetekl. Je pak otázkou, zda budete dřez napouštět do takové míry, abyste tuto vychytávku využili.

Baterie

Nejčastějšími používanými bateriemi jsou nástěnné a stojánkové. Zatímco nástěnné se instalují přímo na zeď, ty stojánkové vyžadují manipulaci buď přímo v kuchyňské lince, nebo na ploše dřezu. Je dobré se informovat u konkrétních typů dřezů, zda je v nich umístěn i otvor pro baterii, což vám jistě zjednoduší instalaci i následné užívání dřezu.