Koberce: Výběr, péče a DIY tipy

Koberce: Výběr, péče a DIY tipy

Kristián Kusenda

V žádném domově nesmí chybět kvalitní koberec. Co všechno je třeba vědět před koupí koberce? Poradíme vám i s údržbou a navíc máme tipy pro vlastnoruční výrobu.

1) 6 důvodů, proč si pořídit koberec

Se zařizováním útulného a stylového interiéru je potřeba začít už od podlahy. Spolu se stěnami tvoří podlaha základ celkové atmosféry. Tu můžete velmi jednoduše vytvořit pomocí koberce. Koberce a další interiérové doplňky efektivně určí styl zařízení v každé místnosti. 

V našem kompletním průvodci vám představíme všechny druhy a typy koberců. Pomůžeme vám s jejich umístěním i s výběrem vhodného materiálu. Také si projdeme způsoby jejich výroby a poradíme vám, jak si můžete vyrobit unikátní koberec úplně sami. Stejně tak se podíváme i na správnou péči o koberec a nejnovější trendy. 

Než se pustíme do výběru samotného koberce, připomeňme si 6 důvodů, proč by měl být součástí naší domácnosti. Nejen díky těmto výhodám budou koberce stále oblíbeným trendem. 

  1. Teplo domova

Není lepšího začátku dne, než došlápnout z postele přímo na hebký a příjemný koberec místo na chladnou podlahu. I když jste zapřísáhlým milovníkem dřevěných parket, pocit hřejivého a měkkého koberce pod nohama určitě oceníte. Jde totiž o jeden z nejjednodušších způsobů, jak si v místnosti držet více tepla. V ložnici doporučujeme použít metrážní a nebo kusové koberce z přírodních materiálů.

  1. Útulný pocit

Do frekventovanějších místností jako je obývák nebo dětský pokoj jsou vhodnější zátěžové syntetické koberce. Ani tady však nejste ve svém výběru nijak omezení. Zkuste si pohrát například s výběrem zajímavého tvaru. Zvolit můžete klasický čtvercový nebo obdélníkový koberec. Interiér perfektně doplníte i kruhovým nebo jiným typickým tvarem, který pokoji dodá domácí atmosféru a šmrnc. 

  1. Široký výběr i netradičních materiálů

Neutrální a přitom stejně estetickou alternativu ke konvenčnímu koberci mohou být i rostlinná vlákna z kokosu, konopí, sisalu nebo mořských trav. Ptejte se výrobce a zkuste zjistit, co se pro vámi zvolený prostor nejvíc hodí a co v něm bude fungovat. 

  1. Snížení hluku v místnosti

Koberec je také praktickým řešením pro schody, protože velmi efektivně tlumí zvuky kroků. To v případě rušného schodiště a rodiny s dětmi určitě oceníte. Pomocí výrazných barev můžete ze schodů udělat vkusný designový prvek domu. Odhlučnit takovým způsobem můžete samozřejmě i jiné místnosti. 

  1. Ochráníte podlahu a zakryjete nedokonalosti 

Nesmazatelné skvrny a škrábance na parketách, případně jiné nenávratné poškození, nemusí nevyhnutelně znamenat kompletní výměnu podlahy. Účinně poslouží koberec. Umístěte koberec jako dočasné nebo trvalé řešení vždy, když podlaha neodpovídá vašim představám. 

  1. Rozzařte svůj domov 

Před výběrem konkrétního koberce se rozmyslete nad tím, co od něj vlastně očekáváte. 


Chcete zútulnit prostor? 


Vyzkoušejte decentní pastelové barvy, které působí uklidňujícím dojmem. Pokud se má však koberec stát středobodem a jakýmsi centrem místnosti, nebojte se pestrých barev a neobvyklých vzorů. Květy nebo pruhované motivy pomáhají vytvořit příjemnou atmosféru.  

2) Koberce podle způsobu využití

Jedním ze základních rozdělení koberců je způsob jejich použití. Od toho se odvíjí i umístění a zvolený materiál či další vlastnosti. Interiérový design ani zdaleka není jen o umístění okrouhlého koberce pod jídelní stůl. Prostřednictvím koberců a běhounů můžete obohatit i více částí vašeho domova.

Klasické koberce

Jde pravděpodobně o první druh koberce, který vás při zmínce o kobercích napadne. Své využití najdou v interiéru, a to prakticky v každé místnosti. V jejich nabídce najdete širokou škálu různých velikostí, materiálů a tvarů. Pomocí bytových koberců zaručeně vytvoříte atmosféru útulného domova. Kromě samotného stylu a motivů koberců svou významnou úlohu hraje i délka vlasu.

Zátěžové koberce

Zátěžové koberce se používají všude tam, kde velmi frekventovaná místa. Často jde například o kanceláře, hotely, restaurace a podobně. Kromě atraktivní estetické funkce, musí například splňovat i další bezpečností a požárně technické normy. Dělí se i podle třídy komfortu, vhodnosti použití kolečkových židlí a typu: smyčkové a střižené. Kvalitní provedení je obzvlášť potřebné. Zátěžové koberce by si měly zachovat svůj vzhled a komfort i po mnohých letech intenzivního využívání.

Běhouny

Běhouny jsou praktickou a cenově dostupnou možností jak doplnit zařízení vašeho interiéru. Kvůli svému obvyklému tvaru jsou často používané na chodbách a v podlouhlých prostorách například u kuchyňské linky. Jejich využití najdete prakticky kdekoliv v interiéru. Běhouny patří mezi ty typy koberců, jejichž vlastnoruční výrobu si přiblížíme vzápětí.

Koberce na schody 

Koberce na schody nejsou jen designovým doplňkem, ale často plní i určitou bezpečností funkci. Stejně chrání samotné schody před poškozením. Ulehčují však pohyb po nich a mají protiskluzovou funkci. Koberce na schody dodají vašemu domovu elegantní nádech.

3) Umístění koberců

Do celkové kategorie koberců patří množství různých druhů. Kromě použití je možné koberce dělit i podle jejich umístění. V této chvíli vám už je pravděpodobně jasné, že koberce najdou své využití skutečně všude. 

Interiérové koberce

Jde zejména o bytové a kancelářské koberce. V případě kancelářských koberců se jedná o zátěžové koberce. Vhodné jsou zejména na místa, kde jsou na ně kladeny vysoké nároky. 

V případě bytových koberců najdete i v současné nabídce koberce do každé místnosti. Kromě běžného používání v ložnici, obývací místnosti a dětském pokoji najdete i koberce vyrobené pro použití v kuchyni a v koupelně. Nezklamou ani interiérové koberce do chodby a na schody. 


Buďte ale zvlášť obezřetní při výběru koberce k dětem. "Do dětského pokoje se nemusíte bát umístit výrazný a barevný koberec. Pro menší děti doporučujeme koberce z paměťové pěny, které jsou příjemně měkké a dobře se čistí. Kluci určitě ocení koberec s motivem silnice, měl by mít krátký vlas, aby po něm mohla jezdit autíčka. Děvčata zase mají ráda koberce se zvířátky. Takové koberce často mají trochu vyšší vlas, jsou velmi komfortní na sezení a hraní, jsou ale stále dostatečně praktické na čištění," radí odborníci na koberce z Mujkoberec.cz.

Exteriérové koberce

Venkovní koberce se odlišují materiálem a způsobem provedení. V tomto případě skutečně záleží na jejich využití. Jiné vlastnosti má koberec, který plánujete umístit v okolí bazénu a jiné koberec na balkon nebo terasu. 

4) Jak na výběr vhodného materiálu koberců

Podle materiálu dělíme koberce na dva základní: syntetické a koberce z přírodních vláken. Oba materiály se liší svými vlastnostmi i vzhledem vlákna. Obě přináší své výhody a nevýhody, samozřejmě, s ohledem na konkrétní typ materiálu.

Syntetické koberce

Syntetické koberce se dnes těší velké oblibě. Jsou to koberce, jejichž vlákna jsou ze syntetických, umělých materiálů.


Mezi jejich největší výhody patří:

  • nízké výrobní náklady a nižší cena pro spotřebitele 
  • koberce si velmi dlouho udržují syté odstíny a výrazné barvy
  • prakticky nekonečný výběr barev a motivů
  • tvar vláken je stálý
  • syntetické koberce lépe odolávají roztočům


Nevýhody syntetických koberců:

  • nižší životnost 
  • vlákna lehce podléhají poškození v zátěžových oblastech koberce (např. pod nábytkem nebo křeslem)


Druhy syntetických vláken


  • Polyamidová vlákna se na výrobu koberců používají kvůli možnosti jednoduchého zabarvení. Díky tomu je z nich možné vytvořit nepřeberné množství různých barev s odlišnou sytostí a jakýmikoliv vzory. I po dlouhodobé zátěži se vlákna vrací do původního stavu.
  • Polyesterová vlákna jsou proti polyamidovým vhodnější do domácností, než do zátěžových prostor. Mezi jejich nesporné výhody patří vysoká odolnost proti skvrnám, které se dají odstranit vodou a také barevná stálost. Protože se dnes polyesterové koberce vyrábí především z PET lahví, jejich nákupem se tak podílíte na znovuobnovení použitých materiálů. 
  • Polypropylenová vlákna patří cenově mezi nejpřívětivější, ale jejich barvy rychle blednou a vlákna nejsou příliš odolná vůči znečištění. Nejčastěji se koberce z polypropylenových vláken využívají pro dekorativní účely na místech, která nejsou příliš využívané. 
  • Polyakrylová vlákna jsou na dotyk příjemné a hřejivé. Svými vlastnostmi se přibližují kobercům z přírodních materiálů. Oproti polypropylenovým vláknům si však déle zachovávají svou barevnost, odolávají kolečkovým židlím. Koberce se hodí i do prostor s vysokými protipožárními nároky. 

Koberce z přírodních materiálů

Dlouhá historie zpracovávání přírodních materiálů a výroby koberců zaručuje jejich dnešní kvalitu. Nezaostávají ani po estetické stránce.  Koberce z přírodních materiálů patří mezi nejexkluzivnější možnosti.


Mezi největší výhody koberců z přírodních materiálů patří: 

  • velmi dobré izolační vlastnosti
  • odolnost proti znečištění 
  • jsou velmi příjemné na dotyk
  • dobrá schopnost regenerace po zatažení 
  • celoplošné koberce dokáží regulovat vlhkost v místnosti


Samozřejmě i přírodní koberce mají své nevýhody:

  • podstatně vyšší cena
  • časem se rychle opotřebují 
  • jsou náročnější na údržbu


Druhy přírodních vláken


  • Přírodní hedvábí se krásně leskne a díky němu vyniknou i ty nejjemnější vzory. Hedvábné koberce jsou hebké na dotek a výborně odolávají opotřebování. Jen pozor, abyste je nevystavovali vlhkosti, která výrazně snižuje odolnost. Přírodní hedvábí je jeden z nejdražších materiálů. 
  • Kobercová vlákna z bavlny jsou velmi odolné a dlouho vydrží. Mezi výhody bavlněných koberců též patří jejich odolnost vůči vodě. 
  • Vlna se na koberce používá, protože skvěle tlumí zvuky a dokáže pohlcovat prach. Stejně dobře zlepšuje akustiku a izoluje. Nevýhodou tohoto materiálu je, že není příliš odolný proti skvrnám. Vlněné koberce se doporučují alergikům. 
  • Koberce z mořské trávy a sisalu se většinou prodávají jako kusové. Mořská tráva se sice velmi dobře udržuje, ale s životností je na tom hůře. Rychle se opotřebuje. Sisal je oproti tomu sice o dost odolnější, ale na druhou stranu se jeho cena pohybuje ve výrazně vyšších sumách.

Kombinované koberce

Pomyslným kompromisem mezi syntetickými koberci a koberci z přírodních vláken jsou kombinované koberce. Obsahují různé poměry obou typů materiálů, díky čemuž přebírají pozitivní vlastnosti obou.

5) Metrážové nebo kusové koberce?

Koberec, který pokryje celou podlahu od stěny ke stěně je nepochybně vhodným řešením, pokud je podlaha nenávratně poškozená anebo s ní nejste spokojeni. Může také posloužit jako dočasné řešení, pokud podlahu vyměníte anebo naopak, abyste ji ochránili. 

V případě velkých koberců však musíte počítat s náročnější údržbou. Vysávání a čištění vás může stát víc času a to zejména  v rušnějších oblastech. Metrážový koberec je ale určitě příjemnější možností pro základ her vašich dětí.


Pomocí kusových koberců máte možnost opticky pracovat s prostorem. Správným výběrem tvaru, velikosti a vzorů dokážete místnost opticky zvětšit či zmenšit. Kusový koberec může být vhodným kompromisem, pokud upřednostňujete parkety. Umístěte jej posteli v ložnici nebo pod jídelním stolem nebo před pohovkou. 


Výhodou kusových koberců také je, že jejich výměna je v případě potřeby opravdu jednoduchá, pokud už se rozhodnete pro změnu zařízení nebo jej nenávratně poškodíte. 

6) Jaké tvary koberců máte na výběr?

Jak jsme již psali, prostřednictvím vhodného tvaru koberce můžete výrazně pracovat s celkovým dojmem z interiéru. Tvar koberce je třeba přizpůsobit i tvaru samotné místnosti a místa, kde ho plánujete umístit. 

Obdélníkový tvar

Standardním a často používaným tvarem kusových koberců je obdélník. Vhodné je například umístění podélně před pohovkou, pod obdélníkovým jídelním stolem nebo u postele. V nabídce také najdete obdélníkové koberce do kuchyně a koupelny. 

Čtvercový tvar

Pokud máte čtvercový jídelní stůl anebo konferenční stolek, skvěle jej doplníte vhodným čtvercovým kobercem. Obzvlášť u některých vzorů a motivů těchto koberců jde o poutavý designový doplněk. 

Kulatý tvar

Využívá se v podobných případech jako čtvercový koberec. K prostoru je však shovívavější, protože nemá ostré hrany. Okrouhlý koberec se jednoduše stává centrem každé místnosti. 

Oválný tvar 

Oválný tvar koberce patří mezi oblé alternativy obdélníkových koberců. Tento tvar je také oblíbený v případě rohoží a při externím využití, kde lépe zapadá do otevřeného prostoru. 

Atypický tvar

Některé prostory nebo styly zařízení si vyžadují atypický tvar koberců. Může například jít o různé trojúhelníky, případně koberce  ve tvaru L. Někteří dodavatelé vám je dokonce vyrobí na míru. 


7) Jaká je ideální délka a typ vlasu koberce?

Vhodný způsob použití a umístění koberce do velké míry ovlivňuje délka a typ vlasu. Od hustoty vláken přímo závisí i jeho životnost, přičemž čím větší hustota, tím odolnější je nášlapná vrstva. 

Typ vlasu 

Stříhaný vlas 

Koberce se stříhaným vlasem patří do dražší kategorie. Životnost těchto koberců je však díky jejich hustotě vyšší. Tvoří je vzpřímená vlákna, která se vzájemně proplétají. Jsou vhodné do běžně používaných prostor v domácnosti. 


Smyčka 

Životnost koberců se smyčkovým typem vlasu je také delší. Péče o ně je navíc jednoduchá, protože povrch koberce tvoří slučky, které se nijak zvlášť nemění.


Kombinovaný

Nejvíce koberců s plastickými vzory jsou vyráběny kombinací vlasu a smyčky. Nabízejí sice širokou škálu různých motivů, jejich životnost je ale zpravidla kratší. 

Délka vlasu

Dlouhé shaggy

Dlouhé koberce s dlouhým vlasem, tzv. shaggy koberce, nabízí největší pohodlí. Jde o koberec, do kterého se ráno chcete zabořit nohami, hned jak vylezete z postele. Kromě ložnice je však vhodný i do obýváků. 


Mějte na paměti, že ze všech typů vyžaduje nejvíce péče. Shaggy koberec není vhodný ani pro alergiky. Také se vyhněte jeho použití v místnostech se zvýšenou vlhkostí. 

Střední vlas

Koberce se střední délkou vlasu jsou oblíbeným kompromisem. Kromě obývacího pokoje a ložnice se hodí i v dalších běžně frekventovaných místnostech. V případě kusových koberců se jedná o skvělý doplněk. 

Pro jeho umístění se vyhněte příliš frekventovaným a namáhaným místům chodbě a 

schodům. Výrazně tím zkrátíte životnost koberce.


Krátký vlas

Nejméně starostí s čištěním máte jednoznačně v případě koberců s krátkým vlasem. Krátký vlas využijete prakticky kdekoliv, včetně kanceláře a rušnějších prostor. Jde jen o vaše preference. 

Koberce s krátkým vlasem nabízí v nepřeberném množství různých vzorů a motivů.

8) Jak se vyrábí koberce?

Pokud přejdeme k postupům, podle kterých si můžete jednoduše vyrobit vlastní koberec, představíme vám různé způsoby jejich výroby. I to je jedním ze závažných kritérií při rozhodování. 

Tkané koberce

Tkané koberce rozdělujeme podle typu a způsobu výroby na více skupin. 


Koberce tkané jednoduchou vazbovou technikou

Pro výrobu takových koberců se používají tzv. tkalcovské stavy. 

  • Jutové koberce jsou nejlevnější možností. Jde o zátěžové koberce, které se běžně používají na betonu a v méně suchých prostorách. Jsou oboustranné.
  • Sisalové koberce jsou skvělé pro použití v kuchyni i na chodbě. Podobně jako jutové mají hrubou tkaninu, ale vlhku odolávají dobře. 
  • Kokosové koberce jsou velmi lámavé, ale stejně jako předchozí dva typy se vyznačují výbornou odolností. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost. Tyto koberce doporučujeme používat v blízkosti bazénů. 

Koberce tkané prutovou technikou

I při jejich výrobě se používá tkalcovský stav. Ten má však automatické zařízení na zatkávání a vytkávání prutů. Nejčastěji se z nich vyrábí následující dva typy: 

  • Jednostranné koberce “buklé” se vyznačují zrnitou povrchovou strukturou. Pro jejich výrobu se používá vlna anebo polyamidová vlákna nebo jejich směs. Kromě životnosti mají i dobrou zvukovou a tepelnou izolaci. Typické jsou svými geometrickými vzory. Další výhodou koberců typu “buklé” je jejich nízká hmotnost. Používají se v obytných prostorech i v méně frekventovaných kancelářích. 
  • Délka vlasů jednolícných koberců typů “velur” je od 3 do 8 mm. Ty se  v konečné fázi přistřihují. Jejich jednobarevný povrch má jemnou nebo zrnitou strukturu.

Ručně tkané koberce

V případě ručně tkaných koberců počítejte s vyšší cenou. Kromě precizní ruční práce tyto koberce skrývají století tradic a zkušeností. Jejich výroba trvá déle, což závisí na počtu uzlíků na metr čtvereční, stejně jako jejich hustota. 


Pro vaši představu, vyrábí se z česané vlny anebo z mykané příze a běžný počet uzlíků se pohybuje od 16 000 do 80 000 uzlíků na metr čtvereční. Najdete však i koberce s hustotou až 600 000 uzlíků. 


Ručně tkané koberce jsou exkluzivním doplňkem interiéru a projevem vašeho vkusu. Samozřejmě, po takových kobercích nebudete chodit s mokrými nohami nebo špinavými botami.


Všívané koberce

Způsob výroby všívaných koberců spočívá ve všívání vláken do připravené podkladové textilie. Typ vlasu je buď střižený nebo smyčkový. Opačná, spodní strana se následně natře latexem. 


Všívané koberce se dále odlišují detaily jako použitými materiály, povrchovou úpravou a podobně. Od toho se odvíjí i kvalita, která je však obecně velmi vysoká. Standardně se tímto způsobem vyrábí velké množství běžně dostupných koberců. 

Vpichované koberce

“Vpichováním” a tedy vzájemným převlékáním vláken použitím jehlových strojů se vyrábí zátěžové koberce. Jejich spodní strana je také upravená latexem pro zpevnění zapletených vláken.


Často jde o metrážové koberce, které se při řezání nepářou. Vpichované koberce mají výborné krycí vlastnosti a používají se zejména v kancelářských a hodně frekventovaných prostorech.


9) Vyrobte si jednoduše vlastní koberec

Současná nabídka koberců je skutečně široká. Pokud ale i přesto patříte mezi lidi, kteří touží po skutečně unikátních kusech, vyrobte si jej sami! Vlastnoruční výroba koberců je skutečně jednoduchá. Vdechnete tak vašemu domovu kousek sebe i kreativní atmosféry.

DIY návod: Koberce z bambule

Koberce z bambule jsou náramně oblíbené v dětských pokojích. Jejich výroba je skutečně velmi snadná. Možná máte zkušenost s výrobou bambulí, které se dají vyrobit vícero způsoby. Dokonce pro tento  účel existuje i speciální pomůcka, kdy bambule vyrobíte pomocí kartonu, vidličky nebo vlastníma rukama. 


Co budete potřebovat?

  • vlnu v různých barvách 
  • síť na stěnu anebo látku, na kterou bambule přišijete
  • kousek kartonu či vidličku
  • nůžky 
  • háček nebo jehlu a nit


Video návod: Výroba bambulí pomocí kartonu

Video návod: Výroba bambulí pomocí vidličky

Postup výroby: 

Postup zvládnete levou zadní. Stačí ze síťky na stěnu či jiné látky vystřihnout požadovaný tvar koberce a na něj přivazovat bambule. Takto můžete vytvořit nádherné kombinace různých barev a velikostí bambulí. 

DIY návod: Koberce ze starého oblečení a triček

Nastal čas udělat si pořádek v šatníku? Zrecyklujte staré kusy oblečení a vytvořte pomocí nich jedinečný doplněk do vašeho útulného domova. I v tomto případě jde o jednoduchý proces. Kusy oblečení stačí nastříhat na stejné dlouhé pásy. A ty následně svazovat dohromady.


Zde pro vás máme jednoduchý video návod:

Návod: Koberce z hadrů

Dalším způsobem jak zužitkovat staré kusy oblečení a hadry následovný. Budete potřebovat kobercovou protiskluzovou mřížku, případně mřížku na fasádu. Hadry nebo ručníky nastříhejte na 2 až 6 cm široké pásy. Ty svažte nebo propleťte mezi mřížku. 

Tímto způsobem získáte huňatý koberec vhodný i do koupelny nebo pro vaše domácí miláčky. 

DIY návod: Výroba koberce pomocí hula hoop kruhu

Pokud máte doma hula hoop kruh, využijte jej pro výrobu originálního okrouhlého koberce. Použít můžete stejně jako v předchozích návrzích i stará trička. Na přípravu základní konstrukce pletení nastříhejte trička podélně na 8 pásů. Ty jsou na obou koncích spojené a tvoří jakoby kruh. Jejich šířka by měla být kolem 4 cm. 


Postup: 

  • Z 8 pásů vytvořte základní konstrukci jejich navlékáním na hula hoop kruh, navlékejte je po dvou, v bodě číslo 4 uvidíte proč.
  • Nastříhejte zbylá trička a případně i koberce a deky na pásy. V případě triček postupujte stejně jako při výrobě základních 8 pásů. Přestřihněte je, aby vznikl jeden dlouhý.
  • Tyto pásy začněte střídavě proplétat mezi základní pletení podle vašich preferencí. 
  • Když budete přibližně 10 cm od středu, rozšiřte dvojité pásy základní konstrukce z 8 na 16.
  • Pokračujte v pletení.
  • Když bude kobereček hotový, odstřihněte pásy základní konstrukce a zauzlujte je.

DIY návod: Jak vyrobit háčkovaný koberec?

Výroba háčkovaného koberce z kusů látky je na pohled složitější proces. Určitě jej však zvládnete. Navíc jde o skvělý způsob, jak si oddychnout a přijít na jiné myšlenky. Samotné kroky jsou na písemný popis už náročnější, proto přidáváme následující dva video návody.

10) Koberce a podlahové topení

Možná jste se již setkali s názorem, že koberec a podlahové topení nejdou dohromady. Jak to tedy je? Pravda je někde uprostřed. Koberec totiž skutečně brání v jisté míře šíření tepla. Vše ale závisí na výběru samotného koberce.

V případě kusových koberců si s tímto lámat hlavu nemusíte. Máte podlahové topení a toužíte po celoplošném koberci? Tloušťka koberce by v takovém případě neměla přesahovat 1 cm. Nepoužívejte také koberce s dlouhým vlasem. Vhodné jsou jutové koberce.


S příchodem podlahového topení se požadavkům trhu přizpůsobila i nabídka koberců. V současné nabídce najdete množství koberců vhodných pro podlahové topení. Nemají gumový podklad a svou strukturou a materiálem neizolují teplo.

11) Prodlužte životnost koberce správnou péčí

Koberce lze čistit několika způsoby tzv. mokrou cestou, suchou cestou nebo strojově. Zvolený způsob závisí na několika faktorech. Odvíjí se nejen od míry znečištění, ale hlavně od materiálu koberce. Abyste nemuseli koberec čistit každou chvíli, pravidelně ho vysávejte. S tím vám pomůže speciální příslušenství k vysavači.

Mokré, suché nebo strojní čištění?

Který způsob čištění je pro váš koberec nejvhodnější naleznete na jeho štítku nebo u výrobce. Při mokrém čištění se nejčastěji používá vodou zředěný čisticí prostředek. Právě kvůli vodě tento způsob nedoporučujeme, pokud máte koberec položený na dřevěné podlaze. Ta by mohla zvýšenou vlhkostí začít plesnivět.


Mokrý způsob se nehodí ani pro přírodní koberce z vlny, hedvábí nebo perské koberce, kterým by se mohla poničit vlákna. Suché čištění je dražší, ale je vhodnější i pro náchylnější materiály. Jeho výhoda spočívá v tom, že koberec je hned po čištění použitelný a nemusíte čekat, až voda vyschne.


Pokud si chcete ušetřit starosti s čištěním, pozvěte si na to firmu, která vám koberec vyčistí strojově. Nevýhodou takového čištění je cena, která je vyšší než u předchozích dvou způsobů.

Mokré čištění

Pokud nemáte přírodní koberec a není ani položený na dřevěném podkladu, můžete se pustit do mokrého čištění. Důležité je, aby byl koberec stálobarevný (nebyl ručně barvený), jinak by se na něm mohly udělat skvrny. Abyste předešli promočení koberce, které vede k zatuchnutí a horšímu odstranění nečistot, volte čisticí prostředek, který vytvoří hustou pěnu.

Tu pak na koberec nanášejte rovnoměrně houbou, nechte působit dle návodu a po zaschnutí ji i se špínou jednoduše vysajte. Když je koberec opravdu špinavý, opatrně ho vydrhněte kartáčem a pěnu stírejte hadrem, kterou je vhodné průběžně namáčet v čisté vodě.

Suché čištění

Suché čištění funguje na bázi suché pěny, která absorbuje mastnotu a nečistoty z koberce. Suchý způsob čištění je šetrnější, neničí vlákna a je tak vhodný i pro koberce z přírodních materiálů. Vysajte koberec a suchou pěnu nastříkejte po celé ploše v dostatečném množství.

Pokud má koberec vysoký vlas, je třeba pěnu zapracovat do povrchu kartáčem a nechat působit dle návodu. Pak stačí koberec vysát. Suchá varianta je prašnější, proto se připravte, že bude třeba setřít prach i z nábytku.

Rychlá pomoc na skvrny

I když nemáte čistič na koberce po ruce, nepropadejte panice. Na skvrny lze použít i to, co máte běžně doma:


  • na vlněné a polyesterové koberce zabírá obyčejná šťáva z citronu či ocet
  • na bavlnu, nylon a hedvábí použijte zásadité přípravky jako například jedlou sodu


Domácí čištění si nejprve si vyzkoušejte na malém kousku, abyste měli jistotu, že nepouští barvu. Pokud vám na koberec kápne něco mastného, použijte jedlou sodu nebo hladkou mouku. Ty do sebe vsáknou mastnotu a následně je můžete vysát a koberec umýt. Běžné skvrny od nápojů a omáček vám pomůže vyčistit sůl. Tu však nechte účinkovat alespoň 24 hodin. Na skvrny můžete použít i holicí pěnu.


Těžké chvilky můžete ale zažít i v případě, že na koberec vylejete červené víno. "V první fázi se pokuste co nejvíce vína odsát pomocí papírové utěrky. Poté nasypte na skvrnu trochu soli. Čistým hadříkem naneste na skvrnu roztok octa (1 polévkovou lžíci), gelu na praní (1 polévkovou lžíci) a dva hrnečky vlažné vody. Tento proces několikrát opakujte," radí odborníci z Mujkoberec.cz.

Jak vyčistit koberec s dlouhým vlasem?

Pravidelná péče je v případě shaggy koberců velmi důležitá. Zejména pokud máte domácího mazlíčka. Jaký způsob čištění zvolíte, záleží především na materiálu koberce. Kvůli délce vlasu si ne vždy všimnete znečištění, které se mezi nimi skrývá. O to hůře se vám může později čistit.


Vysávejte ho pravidelně a všemi směry. Pokud můžete, použijte speciální nástavce na vysavač. Vyhněte se rotačnímu kartáči, který může jednotlivá vlákna potrhat.V případě mokrého čištění si dejte pozor na zvolené přípravky. Ty mohou poškodit vlákna nebo změnit jejich barvu.


Používejte pouze ty přípravky, které jsou pro tento účel určené.

Nestyďte se však příležitostné čištění svěřit do rukou profesionálů. Velmi důležité je správné schnutí koberce. Mikroby mají v oblibě vlhká a tmavá místa, navíc nesprávně vysušený koberec může zapáchat.

Jak vyčistit vlněný koberec?

Vlněné koberce vyžadují speciální způsob čištění. Jedná se o přírodní a velice odolný materiál. Struktura vláken má tendenci udržovat nečistoty a prach na povrchu vlákna a tím tak usnadňuje údržbu. Pamatujte, že ne všechny prostředky, které máte na čištění koberců, jsou vhodné na ty vlněné. Schnou delší dobu, než syntetické, protože více zadržují vodu, tak je třeba na to myslet. 


Vlněné koberce vysávejte alespoň jednou týdně. Pro mokré čištění používejte prostředky určené pro vlněné koberce, které mají neutrální pH, neobsahují bělící složky nebo rozjasňovače. Důkladnější čištění provádějte alespoň jednou až dvakrát ročně. Doporučujeme toto technické čištění provádět odborníky, které na to mají odpovídající technické vybavení.


Pokud chcete odstranit fleky z vlněných koberců, použijte speciální přípravek pro vlněné koberce. Tekutou nečistotu pouze odsajte čistou textilií, koberec nikdy netřete. Čisticí prostředek vždy nanášejte od okraje skvrny směrem ke středu, skvrna se tak nezvětší. Nechte působit několik minut a odsajte. Před čištěním opatrně vyzkoušejte barevnou stálost, na rubové straně či na okraji. Pro odstranění mastných skvrn a skvrn od bílkovin použijte vlažnou mýdlovou vodu. Pokud chcete odstranit žvýkačku, nejprve ji zamrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte a zbytky nasucho vykartáčujte. 

Údržba kamenného koberce


Věděli jste, že kamenný koberec můžete použít i v interiéru?


Často slouží jako podlaha na chodbě, v garáži, sklepě, ale i v koupelně a kuchyni. Prakticky záleží na vašich požadavcích. Vhodná je také pro okolí krbu nebo bazénu, či na příjezdové cesty.


Jak se o něj starat?


Kamenný koberec se s oblibou používá díky svým vlastnostem. Je mrazuvzdorný a navíc propouští vodu přes podloží. Avšak pozor na námrazu, která může vzniknout na povrchu. Bez problémů odolává soli.


I v případě interiérového kamenného koberce se o jeho povrch můžete starat běžným způsobem otíráním, vysáváním a mytím. Jednou z dalších výhod tohoto koberce je, že jím neprorůstá tráva. Případné poškození povrchu velmi jednoduše opravíte jeho opětovným vyplněním.

12) Nejnovější trendy a další tipy

I koberce podléhají módním trendům. Samozřejmě, v první řadě záleží na tom, co se líbí vám. Různé styly a nové trendy zpestří vaši domácnost. Inspirujte se a obohaťte svůj interiér opravdu stylovým kobercem. Kusové koberce dnes zažívají rozmach.

Například minimalistický trend je stále oblíbený. Moderní šmrnc představují jednoduché geometrické tvary. Ne však v příliš kontrastních a pestrých barvách. Spíše se rozhlédněte po kombinaci dvou barev. Případně zvolte jednu barvu a její odstíny. Jednoduché motivy zažívají svůj moderní návrat.


Silného kontrastu se však nemusíte bát. Zejména v případě jedinečných vzorů a tvarů. Vyzkoušejte například černo-bílý pruhovaný koberec či abstraktní motivy v černých a červených barvách. Nezapomeňte ani na kulaté tvary koberců.

Jak zabránit klouzání koberce?

Znáte to. Máte na chodbě krásný nový běhoun, ale téměř pokaždé, když po něm někdo proběhne, se posune nebo ztratí svůj tvar.


Jak zkrotit neposlušný koberec?


  • Prvním řešením je jednoznačně speciální podložka. Ta také přispěje k izolaci hluku a tepla.
  • Dalším řešením je použití termolepidla. Nemusíte se bát, v případě přesunu koberce lepidlo ze spodní strany jednoduše odškrábete. Stejně můžete použít i silikonový tmel, ale ten může koberec poškodit. 
  • Rychlým a jednoduchým řešením je použití suchých zipů v rozích koberce. Ten můžete o podlahu přilepit například oboustrannou lepicí páskou.