Nákupní rádce: Jak vybrat kávovar

Nákupní rádce: Jak vybrat kávovar

Redakce

Pokud nevíte, jak si vybrat kávovar, máme pro vás všechny důležité informace. Poradíme, zda je lepší pákový kávovar, automatický kávovar nebo kapslový a podíváme se i na moka kávovary a french press.

Káva patří k nejoblíbenějším horkým nápojům a mnozí z nás si neumí představit, že by svůj den začali jinak, než ranním šálkem voňavé kávy. Pokud jste naladěni stejně a káva je vaším každodenním rituálem, zřejmě dříve či později dospějete k rozhodnutí pořídit si kávovar. Kávu z kavárny si sice můžete dopřát každý den, ale řekněme si pravdu, nebyl by to levný špás. Kvalitní a chutný šálek kávy si můžete pomocí kávovaru připravit i v pohodlí svého domova, a to vždy, když na ni dostanete chuť. Když si pořídíte kávovar, určitě si už nebudete umět představit život bez něj.

1) Co zvážit před koupí kávovaru

Předtím, než si bezhlavě koupíte první kávovar, na který natrefíte, měli byste zvážit několik faktorů:

  • Jak často budete kávovar používat – budete kávu doma připravovat jen občas, nebo potřebujete kávovar na každodenní použití

  • Jaký způsob ovládání vám vyhovuje – dáte přednost mechanickému ovládání, případně vše necháte na elektroniku nebo zvolíte kombinaci obou způsobů

  • Jaký typ zpracování kávy vám vyhovuje – zarytí kávičkáři nedají dopustit na kávovar, který vám připraví kávu z čerstvě umletých zrn, někomu však stačí příprava nápoje z již umleté kávy a méně nároční milovníci tohoto nápoje se spokojí i s přípravou kávy z kapslí

  • Chcete něco víc – v případě, že si rádi dopřejete nejen klasické espresso, ale například i cappuccino nebo latté, sáhněte po propracovanějším kávovaru, který zvládne jejich přípravu. V případě, že chcete, aby váš kávovar uměl připravit i čaj či horkou čokoládu, volbou by měl být kapslový kávovar s těmito možnostmi.


2) Různé tipy pro různě náročné kávičkáře

Na trhu najdeme poměrně mnoho druhů různých kávovarů od těch nejjednodušších a cenově nejdostupnějších, až po ty drahé a zcela automatické modely. Kávovary se od sebe liší nejen cenou, ale především způsobem přípravy kávy. V případě, že máte rádi kávu z kaváren, cenově dostupnou možností pro vás by mohl být pákový kávovar. Pokud však chcete něco levnější, výbornou kávu si dokážete připravit také pomocí french pressu nebo moka kávovaru. No a pokud dáváte přednost co nejjednoduššímu způsobu přípravy, výbornou volbou bude pro vás kapslový kávovar. Podívejme se tedy podrobněji na to, v čem jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů kávovarů. 


3) Automatické kávovary

Automatické kávovary jsou vybaveny mlýnkem na kávu, integrovaným napěňovačem mléka a parní tryskou. Mezi funkce, kterými je tento typ kávovarů vybaven, patří také ohřev šálků, nastavení teploty kávy, nastavení hrubosti mletí kávy, možnost přípravy dvou káv najednou a jiné. Objem nádoby na vodu se pohybuje mezi 1100 a 1800 ml a tlak je obvykle okolo 15 barů, což je hodnota blížící se k profesionálním kávovarům.


TIP: Doporučujeme prohlédnout si aktuální test a recenze automatických kávovarů na portálu Cestakbydlení.cz.

Co sledovat při výběru

Pokud se rozhodnete pro koupi automatického kávovaru, měli byste při jeho výběru zohledňovat důležité parametry. Pojďme se podívat, které to jsou.


  • Počet šálků – vybrat si můžete kávovar na přípravu jednoho nebo dvou šálků kávy najednou. Obvykle platí, že kávovary s možností přípravy dvou šálků kávy najednou mají větší příkon, a tedy i vyšší spotřebu. Zároveň jsou i rozměrnější, a tak zvažte, zda máte dostatek prostoru.

  • Mlýnek na kávu – jestliže chcete opravdu kvalitní kávu, vybírejte si model vybaven mlýnkem. Kávu budete mít čerstvě umletou těsně před přípravou nápoje.

  • Tlak – jde o velmi podstatný parametr, který určuje výslednou kvalitu a chuť nápoje. Platí, že čím je tlak vyšší, tím je chuť kávy plnější a nápoj aromatičtější. Vybírejte si proto automatický kávovar s tlakem minimálně 15 barů.

  • Příkon – údaj, který hovoří nejen o spotřebě elektrické energie, ale i o tom, jaký je kávovar výkonný. Jestliže je kávovar vybaven funkci ohřevu šálků nebo napěňovačem mléka, vysoký výkon je nezbytností. Vybírejte si proto model s příkonem alespoň 1100 W a více. 

  • Objem nádoby na vodu – pro běžnou domácnost bude stačit kávovar s objemem nádoby na vodu kolem 1,2 litru. Pokud by byl objem nádoby menší, budete muset vodu častěji dolévat. 

  • Nádoba na mléko a napěňovač – máte rádi cappuccino nebo café latté? Sáhněte po kávovaru vybaveném karafou na mléko nebo napěňovačem. 

  • Ohřívání šálků – touto funkcí jsou obvykle automatické kávovary vybavené, káva z teplých šálků je totiž kvalitnější a má ideální teplotu

  • Jednoduchá údržba – pro co nejjednodušší údržbu si vybírejte kávovar s funkcí odvápňování a automatického čištění

  • Způsob ovládání – zde záleží jen na vašich preferencích. Dnešní kávovary můžete ovládat nejen mechanicky, ale i elektronicky a výjimkou není ani dotykový displej, nebo dokonce možnost ovládání přes smartphone


Nejznámější značky automatických kávovarů: DeLonghi, Philips, Saeco, Krups, Siemens, Nivona, Jura, nebo profi Crem International AB


Výhody a nevýhody automatických kávovarů:

  • Chuť kávy jako z kavárny

  • Jednoduchá příprava

  • Nenáročná údržba

  • Možnost připravit cappuccino, café latté atd.

  • Vyšší cena

  • Větší rozměry

4) Pákové kávovary

Pákové kávovary jsou ve srovnání s těmi automatickými cenově dostupnější volbou. Většina modelů má tlak vody od 3 do 20 barů, příkon se pohybuje od 300 až do 2400 W. Menší pákové kávovary mají objem kolem půl litru, ale ty větší i 2 litry. Nevýhodou je, že obvykle nejsou vybaveny mlýnkem na kávu. 

Co sledovat při výběru

Výběr kvalitního pákového kávovaru může být pro laika ne zrovna jednoduchý úkol, a tak vám poradíme, jakých parametrů. 


  • Počet šálků – i mezi pákovými kávovary najdete takové, které vám umožní připravit dva šálky kávy najednou. Máte v kuchyni omezený prostor? Určitě si vystačíte i s modelem, který dokáže připravit jen jeden šálek.

  • Vybavení čerpadlem – když si zvolíte pákový kávovar s integrovaným čerpadlem, kvalita kávy bude lepší. Kávovar s čerpadlem totiž dokáže dosáhnout vyšší tlak vody, obvykle je to kolem 9 barů. Levnější modely čerpadlo nemají, a tak se tlak vody pohybuje jen okolo 3 barů.

  • Tlak – tlak vody přímo souvisí s čerpadlem. Pokud si chcete dopřát kvalitní espresso, tlak vody by měl být co nejvyšší. Ty lepší pákové kávovary dokážou vyvinout tlak i kolem 15 barů a chuť kávy tak bude srovnatelná s tou z kavárny.

  • Příkon – ideální je sáhnout po kávovaru s příkonem okolo 1400 W, protože bude vybaven i praktickými funkcemi. Vysoký příkon znamená nejen vyšší spotřebu energie, ale také kratší přípravu nápoje.

  • Objem nádoby na vodu – pákové kávovary mají obvykle nádobu na vodu o objemu od 0,5 až do 1,5 litru. Pro běžné použití v domácnosti by vám to mělo úplně stačit. Nechcete do kávovaru dolévat každou chvilku vodu? Zvolte vyšší objem nádoby. 

  • Mlýnek – pákové kávovary obvykle nejsou vybaveny mlýnkem a když byste takový model přece jen chtěli, počítejte s tím, že si za něj připlatíte. V případě koupě pákového kávovaru doporučujeme raději si pořídit samostatný mlýnek.

  • Napěňovač mléka – patříte k milovníkům kapučína nebo café latté? Vyberte si pákový kávovar vybavený napěňovačem mléka

  • Ohřívač šálků – funkce, kterou ocení kávoví fajnšmekři. Káva z teplých šálků je chuťově kvalitnější.

  • Údržba – chcete, aby se vám pákový kávovar jednoduše udržoval? Vybírejte si takový, který má odkapávací systém zabraňující odkapávání kávy po vyjmutí šálku. Velmi praktickou výhodou je i program na odstranění vodního kamene a samočisticí program na propláchnutí kávovaru.


Nejznámější značky pákových kávovarů: DeLonghi, Sage, profi Catler nebo Expobar


Výhody a nevýhody pákových kávovarů:

  • Lepší modely mají dostatečně vysoký tlak vody (potřebný pro kvalitní kávu)

  • Ve srovnání s automatickými kávovary jsou cenově dostupnější

  • Dobrá chuť kávy

  • Většina nemá kávomlýnek

  • Nutná manuální obsluha a komplikovanější příprava kávy

5) Kapslové kávovary

Tento typ kávovarů se těší velké oblibě hlavně díky jednoduchému používání a široké nabídce nápojů, které pomocí nich dokážete připravit. Mnohé modely slouží nejen na přípravu espressa, ale pohodlně s nimi připravíte i cappuccino, latté, čaj nebo dokonce kakao, ledový čaj či horkou čokoládu. Většina modelů má příkon v rozpětí od 800 do 1800 W. Tlak vody může být 3 bary, ale některé propracovanější modely dokáží vyvinout tlak i 19 barů. Nádržka na vodu má od 0,5 do 1,5 litru. Některé modely kapslových kávovarů vám zahřejí šálky a připraví i mléčnou pěnu, případně jsou vybaveny možností nastavení výšky pro různé typy šálků. 

Co sledovat při výběru

Pokud se rozhodnete, že si koupíte kapslový kávovar, měli byste si nejprve ujasnit, zda si pomocí něj chcete připravovat pouze espresso, nebo jej chcete používat i pro přípravu jiných nápojů. Důležité je také mít jasno v tom, zda chcete kapslový kávovar vhodný pouze na jeden druh kapslí jedné značky, případně takový, který vám umožní použít kapsle i více značek (obvykle však méně známých). Podívejme se na další důležité parametry, které byste při výběru kapslového kávovaru neměli přehlédnout:


  • Značka kapslí a jejich typ – při kapslových kávovarech je značka velmi důležitá, protože obvykle platí, že daná značka kávovaru akceptuje jen kapsle své značky. Některé modely však akceptují i několik značek kapslí, případně najdete i takové kapslové kávovary, které vám umožní připravit si i filtrovaný nápoj z klasické mleté kávy.

  • Tlak – tento parametr je důležitý i při kapslových kávovarech. Většina kvalitních kapslových kávovarů je vybavena tlakem až kolem 15 barů, což je na přípravu chuťově kvalitní kávy dostačující. Obecně platí, že pokud chcete kvalitní kávu, vybírejte si kávovar s tlakem nejméně 9 barů.

  • Příkon – na běžné používání vám bude stačit kávovar s příkonem do 1400 W. S takovým zařízením bude příprava kávy či jiného nápoje skutečně rychlou záležitostí. 

  • Objem nádoby na vodu – kapslové kávovary mají objem nádoby na vodu od 0,5 do 1,5 litru. Na běžné použití v domácnosti vám úplně postačí i objem jeden litr.

  • Další funkce – pokud chcete mít z pití kávy skutečný požitek, sáhněte po kapslovém kávovaru s funkcí nahřátí šálky a inteligentní úpravy dávkování podle typu kapsle.

  • Možnost přípravy dalších nápojů – velkou výhodou některých kapslových kávovarů je, že umožňují připravit si nejen espresso či cappuccino nebo café latté, ale i čaj, kakao nebo horkou čokoládu. Některé dokonce umí připravit i ledový čaj. Pokud někteří členové vaší rodiny kávu nepijí (např. děti), určitě se vám vyplatí sáhnout po kapslovém kávovaru s takovým portfoliem nápojů.

  • Jednoduchost používání – zákazníci sahají po kapslovém kávovaru hlavně z důvodu snadné obsluhy. O uživatelský komfort se stará například i funkce automatického dávkování, nastavitelná výška pro různé šálky či funkce extra rychlé nahřátí.

  • Údržba – pokud chcete, aby byla údržba vašeho kávovaru co nejjednodušší, vyberte si model s automatickým odvápňováním.

  • Recyklace použitých kapslí – použité kapsle byste měli buď ekologicky recyklovat, nebo zvolit takové, které se dají znovu naplnit. Společnost Nespresso má vlastní recyklační program, pomocí kterého víte použité kapsle vrátit. Buď je zanesete ve speciálním recyklačním pytli do Nespresso Boutique, nebo si zavoláte dopravu na jejich odvoz (formulář na webu).


Nejznámější značky kapslových kávovarů: Krups (Dolce Gusto), DeLonghi, Bosch (Tassimo), Tchibo (Cafissimo)


Výhody a nevýhody kapslových kávovarů:

  • Cenově dostupné

  • Možnost přípravy i jiných nápojů

  • Jednoduchá obsluha a rychlá příprava nápoje

  • Většina modelů akceptuje jen jednu značku kapslí

  • Recyklace použitých kapslí

6) Překapávače

Překapávače jsou kávovary, pomocí kterých připravíte obyčejnou filtrovanou kávu. Princip je jednoduchý – voda volně protéká sítkem s namletou kávou. Hlavní výhodou je cena a snadné použití (i když příprava trvá déle než při automatickém kávovaru). Jelikož nemáte kontrolu nad teplotou a tlakem vody, výsledná káva nebude nikdy tak kvalitní jako u dražších typů kávovarů.

Co sledovat při výběru

I když se nejedná o drahé a komplikované zařízení, také zde je důležité všímat si některé parametry:


  • Objem vody – nejčastěji se setkáte s objemem 1 – 2 litry. Koupit se dají i některé designové keramické modely, které spíše připomínají velké šálky, ty mají menší objem (0,3 – 0,5 l).

  • Mlýnek – třeba mít na paměti, že do překapávače sypete namletou kávu. Takže buď máte mlýnek nebo si koupíte překapávač se zabudovaným mlýnkem. Taková varianta je samozřejmě dražší.

  • Údržba – o překapávač je třeba se starat. Některé trochu dražší modely (např. Bosch TKA, Delonghi ICMI, Severin KA, Boretti) mají integrované automatické odvápňování, což rozhodně šetří váš čas.

  • Počet šálků – výhodou překapávače je velká nádoba s kávou (kterou přístroj udržuje teplou), většinou je to 6-12 šálků

  • Filtr – levnější překapávače používají papírové filtry (které je třeba neustále měnit a dokupovat), některé dražší modely (např. Boretti) mají permanentní vyjímatelný filtr s kovovou síťkou


Nejznámější značky překapávačů: Russell, Severin, Melitta, DeLonghi, Krups, Hario Co.


Výhody a nevýhody překapávačů:

  • Cena

  • Jednoduchost použití

  • Možnost najednou připravit velké množství kávy

  • Méně kvalitní káva 

7) French press

Levným, jednoduchým a i docela pohodlným zařízením na přípravu kávy je french press. Káva připravena pomocí něj je silná a má výrazné aroma, ale pravdou je, že chuťově se nevyrovná kávě připravené pomocí vysokého tlaku vody. Nespornou výhodou french pressu je, že je levný a zároveň snadno přenosný, a tak si ho s sebou můžete vzít i na cesty či do práce nebo někam na chatu. 


Káva se ve french pressu připravuje z nahrubo pomleté kávy. Tu pak nasypete přímo do french pressu s tím, že na jeden litr vody je vhodné použít nejméně 60 g kávy. Pak kávu zalijete vroucí vodou a necháte louhovat přibližně 3 až 5 minut. Následně sítko zatlačíte až na dno nádoby a můžete svou kávu vypít.

Co sledovat při výběru

I při výběru takového jednoduchého nástroje, jakým je french press, byste měli sledovat několik parametrů. Podívejme se tedy na ně: 


  • Materiál – na trhu najdete levné french pressy z plastu nebo z hliníku, ale i elegantní a odolné z nerezu. Takové french pressy jsou vhodné i na cesty.

  • Filtr a jeho materiál – filtr odděluje kávu od hotového nápoje a čím je sítko kvalitnější, tím bude i výsledný nápoj chutnější. Obvykle se používají pevné nerezové filtry, ale účinnější jsou mikrofiltry. Ty je však v porovnání s nerezovými třeba pravidelně měnit. 

  • Objem – pokud budete najednou připravovat nejvýše 3 až 4 šálky kávy, měli byste si vystačit s french press o objemu kolem 600 ml. Větší objem obvykle nevyužijete.

  • Zastavení louhování – na přípravu kávy vám stačí i několik minut louhování, a tak je docela užitečné pořídit si french press s možností zastavení louhování. Vaše káva tak bude výborně přefiltrována a zároveň chutná. Jde o funkci, kterou oceníte i při cestovním používání french pressu.

  • Dvojitá stěna – pokud chcete, aby french press udržel nápoj teplý co nejdéle, vybírejte si takový, který má dvojitou stěnu. Kávovary s dvojitou stěnou dokáží udržet teplotu kávy i 4 hodiny.

  • Možnost pít přímo z kávovaru – pro lidi toužící po maximální praktičnosti, je výbornou volbou french press, ze kterého můžete kávu rovnou vypít. Takové french pressy mají svůj tvar uzpůsobený na pití.

  • Čištění – čištění french pressu sestává z mytí filtru a nádoby. Pokud si chcete práci usnadnit, vyberte si model, který po rozebrání můžete umýt v myčce nádobí.


Nejznámější značky french pressů: Bialetti, Banquet, Barista&CO


Výhody a nevýhody french pressů:

  • Nízká cena

  • Přenosné a kompaktní

  • Snadná údržba

  • Nutná manuální obsluha

  • Chuť není tak výrazná jako při kávovarech s vysokým tlakem vody

8) Moka kávovary

V případě, že jste spíše stará škola a káva připravená v elektrickém kávovaru vám až tak nevoní, mohl by vás oslovit moka kávovar. Je cenově dostupnou volbou a káva, kterou si v něm připravíte, je aromatická a chuťově výrazná. Navíc příprava kávy je velmi jednoduchá a rychlá. Moka kávovar funguje tak, že do spodní nádoby nalijete potřebné množství vody a do sítka nasypete mletou kávu. Kávovar uzavřete a podle toho, jaký typ jste si vybrali, ho buď dáte na sporák nebo zapojíte do sítě. Pára, na kterou se voda po ohřátí promění, pak projde přes mletou kávu do vrchní nádoby a tam vznikne nápoj.

Co sledovat při výběru

Při výběru moka kávovaru je třeba zaměřit se na několik jeho vlastností. Zásadní je vybrat si typ moka kávovaru, který vám bude vyhovovat. V nabídce jsou moka kávovary vhodné na plynový sporák, ale i na indukční či sklokeramickou varnou desku. Na trhu jsou však i moka kávovary s vlastním ohřevem. Jejich velkou výhodou je, že je můžete použít prakticky kdekoliv, kde máte k dispozici elektrickou zástrčku. Pojďme se podívat, jaké další parametry byste při výběru moka kávovaru měli sledovat:

  • Materiál – nejčastěji jsou moka kávovary vyrobeny z nerezové oceli nebo z hliníku. V současnosti jsou i hliníkové kávovary velmi kvalitní a odolné, avšak ty nerezové jsou zase designově hezčí a působí moderněji. Co se týče materiálu rukojeti, v případě, že jsou z téhož materiálu, z jakého je i tělo kávovaru, měly by být rukojeti dobře odizolované. Nejčastěji však můžete narazit na rukojeti ze žáruvzdorného plastu.

  • Objem – nejmenší moka kávovary jsou obvykle určeny na přípravu tří až čtyř šálků kávy, ale když máte početnější domácnost, najdete i takové, ve kterých připravíte 8 až 10 šálků. Pokud však takové množství kávy nebudete vařit pravidelně, takový velký moka kávovar bude pro vás zbytečný.

  • Velikost – s objemem moka kávovaru jdou ruku v ruce jeho rozměry. Prostor, který vám v kuchyni zabere tento typ kávovaru, je ve srovnání s tím, kolik vám zabere velký automatický kávovar skutečně zanedbatelný. Pokud byste si tedy pořídili i větší model, nemusíte se obávat, že by vám zabral mnoho místa.


Nejznámější značky moka kávovarů: Bialetti, G.A.T., Banquet, Tescoma, Pezzetti


Výhody a nevýhody moka kávovarů:

  • Cenově dostupné

  • Jednoduše se používají

  • Kompaktní a přenosné

  • Možné riziko připálení kávy

  • Nutná manuální obsluha

  • Je třeba je důkladně vyčistit po každém použití