Kuchyňský odsavač par – praktický i elegantní

Kuchyňský odsavač par – praktický i elegantní

Kateřina Václavková

Pozornost profesionálních kuchařů i hospodyněk v domácnosti se v poslední době právem obrací ke kuchyňským odsavačům par. Rekonstruujete-li kuchyň, zkuste se i vy podívat po nějakém novém a neotřelém řešení digestoře.

Digestoře dnes bývají představovány jako odstraňovače pachů, ale jejich hlavní význam spočívá především v odsávání par. Při špatném odvětrávání by se totiž ve vaší kuchyni velice záhy začaly objevovat plísně. Před nákupem proto věnujte správnému výběru zvýšenou pozornost.

Trendem posledních let je vystavit odsavač par na odiv. Již se nejedná pouze o funkční přístroj, nýbrž i designový doplněk, protože nejspíš neexistuje kuchyň, v níž by nějaký typ odsavače nebyl zabudován. Oproti minulosti už ale nemusí být nenápadný, skrytý, ani vestavěný. Naopak stále častěji svým vzhledem poutá pozornost a stává se dominantním prvkem kuchyně. Ruku v ruce s designem jde ale i funkční využití té nejlepší technologie. Co byste o digestořích měli před nákupem určitě vědět vy?

Typy digestoří

Rozdělení podle principu odtahu:

  • Komínové – někdy se komínovým typům říká také odtahové. Princip odtahu je v podstatě jednoduchý, páry jsou postupně vedeny komínem ven. Tyto digestoře lze ale instalovat pouze tam, kde není komín napojený na krb. Velikou výhodou komínových typů je jejich nízká hlučnost
  • Recirkulační – pokud vaše obydlí nemá odvod ven, zapomeňte na odtahové digestoře a pořiďte si recirkulační. Ty fungují na principu sání vzduchu, který projde přes uhlíkový filtr a znovu vyjde ven. Filtry by se pak měly vždy jednou za šest měsíců měnit.

Rozdělení podle způsobu umístění:

  • Nástěnné – mnohdy používané jako synonymum pro komínové digestoře, protože se právě kvůli komínu upevňují na zeď.
  • Podvěsné – tyto digestoře bývají nejčastěji zavěšeny pod skřínkou. Někdy se jim také říká digestoře klasické. Umisťují se vždy tam, kde není možné odvádět páry komínem z místnosti pryč.
  • Vestavné – ideální typ pro menší kuchyně, protože nezaberou příliš mnoho místa. Pro vestavnou digestoř se však můžete rozhodnout také tehdy, když nechcete, aby v kuchyni poutala příliš mnoho pozornosti.
  • Ostrůvkové – ostrůvková digestoř se stává jasnou volnou, pokud máte varnou desku v prostoru. Tento typ se pak montuje ke stropu.

Výběr vlastností

Dnešní kuchyňské odsavače par nabízí také různé nadstandardní vybavení. Samozřejmostí je umístění světla, ale přítomen by měl být také regulátor sání (alespoň třístupňový), který můžete ovládat dotykově či elektronicky. Za opravdovou vychytávku se dá považovat zabudovaný senzor, který kuchyňský odsavač upozorní na připáleninu a sám pak přidá výkon. Jednoduše tedy sleduje průběh vaření a v případě nutnosti na něj reaguje.

Designové pojetí

Důraz na celkový vzhled veškerých kuchyňských zařízení se dnes zvyšuje. Může za to časté propojování kuchyně s hlavním obytným prostorem, čímž se nároky na estetické sladění detailů dostávají opět do centra pozornosti. Velké a nevzhledné odsavače par najednou stále častěji nahrazují mnohem designovější kousky různých tvarů, barev i materiálů.

 

Designové odsavače par se hodí jednak do kuchyní integrovaných do obývacího pokoje, ale také do kuchyní s velikým prostorem. Možnosti výběru konkrétního typu jsou pak skutečně široké a designového odsavače se tak nemusíte bát nikde, kde skutečně vynikne jeho krása.

Vyberte si digestoř na Bianu: