Jak vybrat domácí čističku vzduchu?

Jak vybrat domácí čističku vzduchu?

Magda Kolmanová

Prach, pyly, plísně a jiné alergeny umí znepříjemnit život. A nejsou jen venku, v místnosti je jejich koncentrace ještě větší. Dá se s tím vůbec bojovat? Rozhodně, s čističkou vzduchu máte vyhráno.

V uzavřených prostorách se alergeny a nečistoty drží mnohem více než venku. Pro alergiky a citlivější jedince je pak pobyt v takovém prostředí velmi nepříjemný. Čistička vzduchu je účinným bojovníkem při odstraňováni prachu, pylu, plísní a dalších alergenů, které se nachází v místnosti. Některé účinně odstraňují dokonce i cigaretový kouř a zápach s ním spojený. Existuje několik typů, které se liší svými vlastnostmi. Nic jako univerzální čistička neexistuje, proto čtěte dál a zorientujte se v nabídce.

TIP: Čističky vzduchu pořídíte třeba na e-shopu Gavri.cz, kde si je můžete přehledně vyfiltrovat podle typu filtru i příslušenství. 

Základní parametry při výběru čističky

1. Velikost místnosti je nutné počítat s metry krychlovými (tj. délka x šířka x výška). Výchozímu číslu poté přizpůsobte vzduchový výkon čističky. U některých typů čističek je i uvedena velikost místnosti, pro kterou jsou vhodné.

2. Vzduchový výkon se udává v metrech krychlových za hodinu (m3/h) a znamená množství vyprodukovaného čistého vzduchu. To by mělo převýšit objem místnosti minimálně 2x, u alergiků až 4x. Výkon by měl být k poměru místnosti lehce vyšší, aby čistička nemusela být puštěna neustále na nejvyšší výkon. Nikdy nesmí být menší, pořízení čističky by pak nesplnilo svůj účel.

3. Výměna filtrů a jejich cena – s filtry se často manipuluje kvůli údržbě, proto by měly být snadno vyjímatelné. Některé druhy vyžadují výměnu filtrů při opotřebení. Při koupi proto přihlédněte i k ceně náhradních filtrů a k jejich životnosti.

4. Indikátor zanesení filtru je příjemným bonusem hlavně ve velmi znečištěných prostorách, kde je potřeba ho čistit/ měnit častěji.

5. Hlučnost je uváděna v decibelech (dB) a protože je někdy nutné čistit vzduch i přes noc, měla by být tato hodnota co nejnižší. V takovém případě by neměla být vyšší než 30 dB.

6. Hmotnost a rozměry – k tomuto parametru přihlédněte zejména, pokud chcete přenášet čističku i do jiných místností.

7. Údržba se liší podle způsobu filtrace. U většiny čističek je nutné omývat a měnit filtry, což by mohlo dělat problém alergikům. Pro ty jsou vhodné bezúdržbové čističky, které nečistoty odstraňují, ale neuchovávají.

8. Ionizátor není běžnou výbavou čističek, přesto může být velmi nápomocný při čištění. Do ovzduší vypouští ionty se záporným nábojem a podporuje shlukování prachových částic. Sám je odstranit neumí, v kombinaci s čističkou se ale skvěle doplňují. Vhodný je zejména do velmi znečištěných prostor.

9. Časovač a dálkové ovládání – pro maximální uživatelský komfort si pořiďte si čističku s časovačem či dálkovým ovládáním.

Rozdělení čističek podle druhu filtrování

Na trhu lze najít velkou škálu rozdílných čističek. Většina z nich kombinuje alespoň dva druhy filtrů, tím jsou v boji proti nečistotám a alergenům ještě účinnější. Nejúčinnější čističky mívají až 7 různých filtrů, které zajistí perfektní výsledek.

Čističky s HEPA filtrem

Tento typ čističek má absorpční princip čištění vzduchu. Využívají kombinaci hned několika filtrů pro větší efektivitu. HEPA filtr je nejdokonalejší ze všech druhů filtrů a zachytává i ty nejmenší částečky ze vzduchu, včetně zvířecích alergenů. Zachytí všechny částečky větší než 0,3 mikrometru. Dále používají tyto čističky ještě filtry s živočišným uhlím, které absorbuje zápachy a toxiny. Ke sterilizaci vzduchu mívají pak některé čističky UV lampy. Protiprašná účinnost je uváděna 99,97 %.

+ velmi účinné, vhodné pro alergiky, odstraní i pachy

- nutnost pravidelně měnit filtr

Čističky s elektrostatickým filtrem

Velmi účinné čističky, které při nasátí vzduch nabijí elektřinou, tu následně přitáhne opačným nábojem sběrná plocha. Dobře odstraňuje alergeny, pevné částice, viry, bakterie i plísně. Údržba filtru je velmi snadná, stačí je opláchnout vodou, což velmi snižuje náklady na provoz. Protiprašná účinnost je uváděna 90-99 %.

+ snadná údržba, velmi tichý provoz, vhodné pro alergiky

- neodstraňuje pachy

Čističky vzduchu na fotokatalytickém principu

Fotokatalýza je proces chemického rozkladu působením fotokatalyzátoru a UV záření. Při fotokatalýze se rozkládají chemické látky, bakterie, viry i mikročástice prachu na bezpečné komponenty jako jsou voda a oxid uhličitý. Efektivně tedy ničí toxiny, viry i bakterie. Mezi nevýhody patří, že při používání UV lampy se do prostředí uvolňuje ozon.

+ vysoká účinnost, vhodné pro alergiky, není třeba měnit filtry, odstraňuje i toxické látky

- produkce ozonu

TSS čističky vzduchu

Čističky s patentovanou TSS technologií fungují na principu zahřívání vzduchu na cca 200°C, při kterém se všechny mikroorganismy spálí a přemění na plyny už obsažené ve vzduchu. Díky tomu se zbavíte téměř všech bakterií a virů v místnosti. Vzduch je do místnosti znovu vpuštěn až po ochlazení. Teplota v místnosti se tím pádem nijak nezvyšuje. Nespornou výhodou těchto čističek je, že nepotřebují na výměnu žádné filtry. Jsou vhodné i pro noční čištění, protože jsou velmi tiché. 

+ bez nutnosti měnit filtr, vhodné pro alergiky, tichý chod, redukuje zápach

- vyšší pořizovací cena, vyšší spotřeba

Čističky vzduchu s vodním filtrem

Takový druh filtrace není vhodný pro alergiky, odstraňuje mnohem méně nečistot ze vzduchu než všechny ostatní čističky. Další nevýhodou je i to, že se v nádržce s vodou mohou množit mikroorganismy, pokud ji nebudete často měnit. Na rozdíl od výše uvedených čističek vzduch rovnou i zvlhčují. Protiprašná účinnost je uváděna 50-70 %.

+ zvlhčení vzduchu, zachycuje prach a mikroby

- nižší účinnost, nutnost odstraňovat vodní kámen, nevhodné pro alergiky

Vyberte si čističku vzduchu na Bianu:

 

Pro efektivní použití

  • Aby čištění vzduchu mělo znatelný výsledek, musí být čistička zapnutá alespoň několik hodin. V této době se nesmí větrat.
  • Když není čistička v provozu, je větrání samozřejmě vhodné, dobré je větrat jednorázově a důkladně.
  • Čistička by měla být umístěna tak, aby nebyla blízko zdrojů tepla, oken ani dveří. Vzduch kolem ní musí volně proudit.
  • Proud čistého vzduchu by měl ideálně být namířen přibližně do úrovně pasu do nejčastěji používané části místnosti. Neměla by proto stát přímo na zemi.
  • Ani čistička není všemohoucí, usazený prach neodstraní, je potřeba proto i nadále prach z nábytku utírat a koberce luxovat.