JAK VYBRAT ELEKTRICKOU KYTARU - 2. ČÁST

Chcete si koupit svojí první elektrickou kytaru a nevíte jak na to? Připravili jsme pro vás tenhle návod, který vám třeba s výběrem pomůže, nebo se alespoň dozvíte pár zajímavých informací.

Každý muzikant má své hudební sny a také muzikantské vzory, ze kterých čerpá inspiraci. Je tedy pravděpodobné, že i vy se budete při výběru svého prvního nástroje rozhodovat podle oblíbeného typu (tvaru) a barvy či na základě svojí intuice nebo podle srdce. Není na tom nic špatného, právě naopak. V dnešní době je k dispozici opravdu široký výběr skvělých, a přitom cenově dostupných kytar, takže si určitě vyberete.

Základní části kytary

Popis částí elektrické kytary

1. Kobylka 2. Potenciometry snímačů
3. Přepínač snímačů 4. Tremolo
5. Snímač 6. Pickguard
7. Úchyt popruhu 8. Vstup na jack
9. Krk 10. Hmatník
11. Hlava 12. Ladící mechaniky

Základní typy

Stratocaster

Stratocastery nabízí pohodlné kontury těla a univerzální kombinace snímačů SSS nebo HSS. Těla se vyrábějí z olše nebo lípy. Krky jsou buď celé z javoru nebo s palisandrovým hmatníkem. Stratocastery jsou velmi oblíbené, univerzální kytary, vhodné do všech stylů hudby.

Telecaster

Telecaster patří k jednomu z nejstarších typů elektrických kytar. Na trh byl uveden kolem roku 1951. Nástroj učaroval několika generacím kytaristů, kteří jej milují pro jeho jednoduchý design, úžasný zvuk a typický twang. Nejčastěji bývá osazen dvojicí singlů, avšak dnes se běžně vyrábí také ve verzi se dvěma humbuckery.

Les Paul

Les Paul je pravděpodobně nejznámějším modelem elektrické kytary na světě. Těla nástrojů jsou vyráběna z mahagonu s přední javorovou deskou. Krky jsou taktéž mahagonové s palisandrovým hmatníkem. Kytary Les Paul jsou tradičně osazeny dvojicí humbuckerů. Ačkoli se jedná o velmi univerzální nástroje s tlustým tónem a nekonečným sustainem, proslavili je zejména hráči rockových žánrů jako Jimmy Page a Slash nebo hardrocková / metalová legenda Zakk Wylde.

SG

První kytary ve tvaru SG byly původně uvedeny jako nový model Les Paul, který měly zcela nahradit. Po vlně nevole ze strany muzikantů se ale Les Paul na trh vrátil a vznikl název SG – solid guitar. SGčka jsou vyráběna ze stejného dřeva jako Les Pauly. Mají však tenké tělo s výřezy, jsou lehké a velmi komfortní.

Stratocaster ST - modely Telecaster T - modely
Les Paul Les Paul SG SG

Zvuk elektrické kytary obecně tvoří především kombinace použitého materiálu, snímačů a délky menzury nástroje. My si nyní tyto vlastnosti projdeme podrobněji a vysvětlíme si, jaký konkrétně mají vliv na výsledný zvuk.

Materiál

Každé malé dítě ví, že kytary se vyrábějí především ze dřeva, proto zcela vynecháme ostatní materiály, jejichž užití je většinou kombinací designu, vysoké ceny a nikam nevedoucího experimentu. Dřevo je jediným tradičním materiálem a právě jeho organická složka, druh, stáří a původ tvoří základ budoucího zvukového charakteru celého nástroje.

Při výběru nástroje rozlišujeme materiál těla a krku, respektive hmatníku.

Mezi nejoblíbenější dřeviny pro výrobu těla patří např. olše, jasan či mahagon. Levnější nástroje jsou často vyráběny z lípy či akátu. Krk bývá většinou javorový nebo mahagonový. Pro výrobu hmatníku se osvědčil javor (světlá barva) či palisandr (tmavá).
Každá dřevina má jiný zvuk, rezonuje na jiných frekvencích a časem sami zjistíte, který materiál vám vyhovuje více. Pro začátek je však důležitější zaměřit se na krk a hmatník.
Měli byste například vědět, že světlý javorový hmatník je pocitově tvrdší a také produkuje brilantnější zvuk. Naopak, tmavý palisandrový hmatník je zároveň měkčí a nechává vyniknout i temnější spektrum zvuku. Materiál hmatníku má tedy také vliv na výsledný zvuk, ale tvoří i kontaktní místo s vašim nástrojem, proto je důležité zjistit, který materiál vám lépe sedne.

Snímače

Nedílnou součástí elektrické kytary je elektromagnetický snímač, který převádí chvění strun na slabý elektrický signál. Snímačů je celá řada, všechny jsou však jen variacemi dvou základních druhů:

Detail singel coil snímače • single-coil: tento jednocívkový snímač je oblíbený pro čisté výšky a přirozený charakter zvuku, je však náchylnější na vznik brumu a poskytuje slabší výstup (silnější alternativou mohou být specifické snímače P-90 s širší cívkou)
Detail hambuckeru na kytaře • humbucker: snímač tvořený dvojící stejných cívek se společným jádrem a opačnou polaritou pomáhá zcela odstranit nežádoucí brum, poskytuje hutnější zvuk se silnějším výstupem, avšak za cenu méně konkrétního zvukového charakteru.

Kvalita

Konstrukce snímače je na první pohled jednoduchá, ale kvalitní a méně dostupné materiály v kombinaci s precizní ruční výrobou přináší o několik tříd lepší zvuk, zároveň však stoupají výrobní náklady.
Nástroje levnější, ale i některé ze střední třídy jsou opatřené sériově a strojově vyráběnými snímači, které zkušenější muzikanti často mění za lepší.

Počet a umístění snímačů

Většina elektrických kytar je vybavena dvěma či dokonce třemi snímači (např. model Stratocaster).
Proč? Je to z důvodu větší zvukové variability. Umístění snímače má totiž zásadní vliv na zvuk. Snímač u kobylky dominuje ve středních i vyšších frekvencích a nejlépe se prosadí v kapele, zatímco snímač umístěný blíže krku je vždy kulatější a basovější. Zajímavou barvu pak často poskytuje kombinace obou snímačů.

Mám si tedy vybrat singly či humbuckery?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď ani kritéria. Ale projdeme si znovu jejich charakter…
Z jistého úhlu pohledu se humbuckery lépe hodí pro hard rock a zejména tvrdší metalové styly, zkrátka všude tam, kde je kladen důraz na silnější zkreslení. Na straně druhé jsou humbuckery oblíbené i u jazzmanů a bluesových hráčů pro jejich hutný zvuk a absenci brumu. Singly často nechávají více vyniknout charakter nástroje, dominují v oblasti čistého zvuku i v mírném až středním zkreslení, většina z nich však naopak nezvládne high-gain zkreslení a nehodí se tedy zejména pro metalové styly.

Menzura
Co je menzura?
Jednoduše délka struny od nultého pražce ke kobylce – mezi těmito dvěma body dochází k jejímu chvění. I tato vzdálenost má podíl na zvukovém charakteru nástroje, ale především také na pocitu z hraní.
Standardní menzury zastupují např. modely Stratocaster či Telecaster, o něco kratší jsou Les Paul či SG a nejkratší, tzv. short-scale představují např. modely Jaguar či Mustang. Čím delší je menzura, tím vyšší je pnutí strun a delší dozvuk nástroje, kratší menzura zase slibuje lepší hratelnost.

Závěr
Vysvětlili jsme si základní faktory, které mají přímý vliv na výsledný zvuk nástroje. Posledním takovým je také materiál nultého pražce, ale zejména samotná kobylka a také způsob, jakým jsou struny ukončeny nebo zdali jsou vedeny skrz tělo nástroje. To však už není tak důležité.
Vy byste měli v tuhle chvíli vědět, jestli chcete do začátku maximálně univerzální kytaru, kterou představuje např. Stratocaster. Ten díky třem single-coil snímačům nabízí celkem 5 zvukových poloh a můžete si místo jednoho single-coilu vybrat třeba i verzi s humbuckerem u kobylky, nebo si vyberete třeba typ Les Paul a vsadíte na hutnější zvuk. Dětským kytaristům doporučujeme kytaru s krátkou menzurou. Třeba Mustang. Bude se vám na ni hrát lépe.
Pokud máte možnost, určitě si zajděte nějaké kytary vyzkoušet a porovnat. To vám do začátku dá nejvíce.

Hodně štěstí při výběru!