JAK VYBRAT AKUSTICKOU KYTARU

 

Výběr nejlepší akustické kytary může být zajímavou zkušeností. Před nákupem je dobré ujasnit si, jakou budete hrát hudbu, jestli budete potřebovat, aby kytara měla elektroniku, a podle toho přizpůsobit rozpočet. Při nákupu je dobré trochu zainvestovat a pořídit si kvalitnější nástroj. Hra na takovou kytaru bude větší radostí a také si nebudete muset záhy pořizovat novou. Je určitě dobré vyzkoušet více kytar se stejnými parametry od různých značek a koupit tu, ze které budete mít při hraní nejlepší pocit.

 

Popis akustické kytary

Pokud jste absolutní začátečník, je dobré znát základní pojmenování jednotlivých částí kytar. Mohlo by se totiž stát, že vás prodavač zasype termíny, jejichž význam je vám utajený, znervózníte a bude se vám hůře vybírat.

 

Rozdíl mezi kytarou s nylonovými a kovovými strunami

Na první pohled se mohou obě kytary zdát totožné. Nylonové struny mají ale mnohem měkčí zvuk a nejvíce se používají při hraní vážné hudby. Klasické kytary (viz obrázek níže) mají širší krk a jinou menzuru. Kovové struny produkují mnohem hlasitější a průrazný zvuk, který bývá upřednostňován v rocku, country, popové muzice a bluegrassu. Kovové struny mají oproti nylonovým větší pnutí a na jejich domáčknutí k hmatníku je potřeba vyvinou více síly. Volba by měla záležet především na tom, jakou muziku budete chtít hrát.

Čelní pohled na klasickou kytaru

 

Tvary a velikosti akustických kytar

Akustické kytary mají mnoho tvarů a velikostí. I tyto parametry se podílí na zvuku a hratelnosti kytary. Zjednodušeně lze říct, že čím větší tělo, kvalitnější dřevo a zpracování bude kytara mít, tím bude její zvuk plnější a hlasitější. Menší nástroje však nabízí vyšší hráčský komfort. Některé akustické kytary mají výřez pro pohodlné hraní ve vysokých polohách. Pojďme si společně popsat nejvíce prodávané typy akustických kytar.

Dreadnought

Kytara typu dreadnought spatřila světlo světa poprvé v roce 1916, kdy byla vyvinuta firmou Martin. Jedná se o nejběžnější tvar akustické kytary, pro který je typické širší, tlusté tělo s hutným, brilantním zvukem. Hodí se do všech hudebních stylů.

Akustická kytara typu Dreadnought

Jumbo

Jumba jsou největší a těžší akustické kytary, které mají hodně basů, hrají nahlas a silně rezonují. Skvělý zvuk je však cenou za menší komfort při hraní, což každý nemusí překousnout. Váha nástroje je při hraní vestoje po nějaké době znát.

Kytara tvaru jumbo

Auditorium a grand auditorium

Auditorium je nástroj se středně velkým tělem, o něco menším a tenčím než dreadnought. Zvuk nástroje je ve výškách a basech velmi vyrovnaný. Nejvíce se tento typ hodí pro hraní prsty. Kytary grand auditorium bývají také označovány jako OOO. Jejich tělo není tak hluboké jako u dreadnought, jejich těla jsou ale širší. Jedná se o více hlasité a dynamické kytary, na které se velmi pohodlně hraje.

FENDER FA-345CE Auditorium Natural Laurel

Koncertní kytara

Koncertní kytara (označována také jako OO) má kompaktní tělo s vyrovnanou frekvenční odezvou. Jedná se o velmi pohodlné, univerzální nástroje vhodné pro hraní prsty i trsátkem.

Koncertní kytara Fender

Parlor

Parlorky mají také značení O. Tento tvar byl nejvíce populární od konce 19. století až do roku 1916, kdy přišel na trh typ dreadnought, který se nejvíce rozšířil. Kytary mají malé nenápadné tělo ideální pro hru prsty. Na parlorky je hra velice pohodlná. Zvuk kytar je velmi dynamický, hřejivý a poměrně hlasitý.

Kytara tvaru Parlor

Mini akustické kytary

Mini akustiky jsou nejvhodnější pro děti různého věku a slouží skvěle jako cestovní kytary. Mají kratší menzuru a jsou menší, tvarem těla odpovídají standardním akustikám (dreadnought, jumbo atd.), velikostí pak 3/4 nebo 7/8 kytarám.

 

Dřeva používaná na výrobu kytar

Dřevo, ze kterého je kytara vyrobena, se zásadně podílí na zvuku nástroje a na celkovém pocitu z hraní. Každé dřevo má unikátní zvuk a vzhled. Těmi nejčastěji používanými jsou smrk, mahagon, cedr a palisandr.

Smrk

Odrůda smrku sitka je nejpopulárnější dřevinou pro výrobu předních desek kytar. Smrk je lehké dřevo, které produkuje vyrovnaný, zřetelný zvuk. Nástroje s přední smrkovou deskou jsou pravděpodobně nejuniverzálnější.

Mahagon

Mahagon je dřevina s velkou hustotou. Kytary z mahagonu mají velmi plný a hluboký zvuk. Snadno se prosadí mezi ostatními nástroji a jeho středy zní velice přirozeně.

Cedr

Není tak hustý jako mahagon. Kytary s přední cedrovou deskou velmi citlivě reagují na dynamiku hry a jsou vhodné pro hraní prsty. Nejvíce se cedr používá pro výrobu klasických kytar.

Palisandr

Různé odrůdy palisandru se používají pro výrobu hmatníků, lubů a zadních desek. Takové kytary mají skvělý sustain, komplexní harmonické alikvóty a silnou odezvu v basech.

Masivní, nebo překližková kytara?

Kytary vyrobené z překližky patří k nejlevnějším na trhu. Jejich zvuk není tak plný a dynamický, proto doporučuji raději přišetřit a pořídit kytaru, která má alespoň přední desku z masivního dřeva. Ta má totiž na zvuku nástroje největší podíl a masivní dřevo má bohatší zvuk s lepším sustainem, který se časem ještě lepší. Celomasivní kytary patří k nejdražším, nabídnou ale také nejlepší zvuk.

 

Elektro-akustické kytary

Mnohé kytary mají zabudovanou elektroniku, díky které je velmi snadné zapojit je do zesilovače nebo zvukové karty. Elektronika se skládá s piezo snímače, který přenáší zvuk strun a vibrace nástroje na elektromagnetický signál, a preampu. Ten signál posiluje, umožní vám nastavit hlasitost a upravit korekce. Může mít také zabudovanou ladičku. Některé systémy mají kromě pieza zabudovaný mikrofon pro přirozenější zvuk, ale jsou poměrně drahé. Pokud váháte, zda pořídit kytaru s elektronikou, myslete na to, že dodatečná instalace bude vyžadovat zásah do nástroje a bude nákladnější.

 

 

Závěrem

Při výběru kytary na prodejně se nebojte na cokoliv zeptat. Buďte klidní, zkuste více kytar a všechny porovnejte. Není důležité předvést muzikantský um, stačí pár základních akordů. Poslouchejte, jak zní. Kytara by měla být pohodlná a nemělo by vás při hraní nic tlačit nebo vám překážet. Krk by měl být v ruce příjemný. Jestliže máte víc favoritů, vezměte do ruky jednu kytaru po druhé a zvolte tu, která vám nabídne nejlepší pocit ze hry.