B komplex: Proč užívat? Který vitamín B je pro vás nejlepší?

Vitamín B není jen jeden jediný vitamín, ale je to soubor několika vitamínů, které souhrnně nazýváme B Komplex. V článku se dozvíte co vše se ukrývá pod tímto názvem, co mají tyto vitamíny na starost a proč dát přednost aktivním formám.

Co je B komplex a z čeho se skládá?

„Vitamín B“ ve skutečnosti označuje ne jeden, ale hned několik různých vitamínů B! Směs těchto vitamínů se nazývá B Komplex. Vitamin B můžeme najít v potravinách jako je mléko, sýry, vejce, játra, maso, ryby, mořské plody, také v zelenině ve špenátu a kapustěřepě, avokádu, bramborách či ořeších. Vitamíny skupiny B najdeme také v ovoci jako jsou citrusy, banány nebo melounKaždý vitamin B komplexu má jedinečnou strukturu a plní v lidském těle svou funkci. Vitamíny B1, B2, B3 a biotin (B7) se podílejí na různých aspektech tvorby energie, vitamín B6 je nezbytný pro metabolismus aminokyselin a vitamín B12 a kyselina listová usnadňují kroky potřebné pro dělení buněk. Bez vitamínů skupiny B se zkrátka neobjedeme.

Vitamín B najdeme sice ve spoustě potravin, avšak faktory jako jsou věk, těhotenství, špatná skladba jídelníčku, užívání léků nebo nadměrná konzumace alkoholu mohou způsobit deficit jednoho ze základních vitamínů.

Na zvýšený příjem vitamínů skupiny B by měly dbát zejména osoby starší 50 let, těhotné ženy, osoby s chronickým onemocněním, vegetariáni a vegani. Jelikož se jedná o vitamíny rozpustné ve vodě, tělo si je neuchovává do zásoby a nadbytek vyloučí prostřednictvím moči.

potzraviny,ktere_opbsahuji_vitamin_B_infografika_cz

Vitamíny skupiny B jsou nejvíce ceněny pro svou schopnost:

  • Přeměňovat živiny na energii.
  • Udržovat zdravý metabolismus.
  • Podporovat funkce nervů, jater, zdraví kůže a očí.
  • Optimalizovat růst/vývoj plodu během těhotenství.

Aktivní a neaktivní formy vitamínu B

Aby byla suplementace vitamínu B skutečně efektivní, vitamíny musí být v aktivní formě. Jinými slovy ve formě, ve které je dokáže naše tělo okamžitě využít. Neaktivní formy musí být nejdříve přeměněny (neboli "methylovány") játry, aby se staly aktivními, biologicky dostupnými formami, které může tělo vstřebat a využít. Ale protože je játra přeměňují pomaleji, může se stát, že neaktivní formy vitamínu B se z těla rychle vyloučí. 

Projevy nedostatku vitamínu B

  • Kožní vyrážky a akné.
  • Praskliny kolem úst.
  • Šupinatá kůže.
  • Oteklý jazyk.
  • Únava, slabost.
  • Anémie.
  • Zmatenost.
  • Podrážděnost nebo deprese.
  • Nevolnost a křeče v břiše.
  • Průjem, zácpa.

Priznaky_nedostatku_vitaminu_B_infografika_cz

1.) Vitamín B1: thiamin

Vitamin B1, známý také jako thiamin, se podílí na tvorbě energie, protože uvádí do pohybu Krebsův cyklus produkující energii našich buněk! Takže to kolik máme energie, se mimo jiné odvíjí od optimální hladiny thiaminu.

Thiamin se ukládá především v játrech, avšak ne na delší dobu než 18 dní – proto je potřeba thiamin pravidelně doplňovat. Stejně jako většina vitamínů B pomáhá thiamin našemu tělu využívat energii z potravin a je životně důležitý pro buněčné funkce. Dále podporuje nervový a kardiovaskulární systém a pomáhá zabránit svalové slabosti, křečím a bolestem. Thiamin je zvlášť důležitý jako prevence syndromu neklidných nohou, projevujícím se jako bolesti nohou, zvýšená citlivost, brnění nebo zadržování tekutin.

Některé léky, jako jsou diuretika, stejně tak nadměrný příjem alkoholu, mohou vyvolat deficit thiaminu. Potraviny, které obsahují thiamin jsou většinou potraviny s vyšším obsahem bílkovin jako je maso, či vnitřnosti, ale také mungo fazole, čočka, chřest, makadamové ořechy, slunečnicová semínka nebo mořské řasy, zejména spirulina.

VitaminB1_infografika_cz

2.) Vitamín B2: riboflavin

Riboflavin pomáhá tělu rozkládat a využívat sacharidy, tuky a bílkoviny ze stravy a pomáhá tak přeměnit to co sníme na energii. Riboflavin udržuje zdravou pokožku (může být skvělým pomocníkem proti akné), výstelku střev a krevní buňky. Riboflavin může také zvýšit produkci energie a posílit imunitní systém.

3.) Vitamín B3: niacin 

Vitamin B3, nazývaný také kyselina nikotinová nebo niacin, potřebujeme v naší stravě každý den, abychom rozložili jídlo, které jíme. Mezi všemi vitamíny rozpustnými ve vodě považují odborníci niacin za nejstabilnější. Lidské buňky dokážou syntetizovat niacin z tryptofanu, což je esenciální aminokyselina 

Nedostatek niacinu se běžně vyskytuje u starších lidí, protože s přibývajícím věkem se metabolismus zpomaluje a schopnost těla absorbovat živiny z potravy se snižuje.

Nedostatek niacinu ve stravě způsobuje poruchu známou jako pelagra. Mezi příznaky pelagry patří fyzické i psychické obtíže, průjem a demence. Pellagra může také nastat, když tělo není schopno absorbovat dostatek niacinu kvůli nadměrné konzumaci alkoholu. Niacin pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Samotný niacin může u některých osob vyvolat zčervenání ve tváři. Nelekejte se, nejedná se o nic závažného. Pokud se potýkáte s obdobným problémem, užívejte takový B-complex, který kromě niacinu obsahuje inositol. Ten zaručí, že k této reakci nedojde. 

co_ma_v_tele_na_starost_vitamin_b_infografika_brainmarket_cz

4.) Vitamín B5: kyselina pantotenová

Tento typ vitaminu B je potřebný pro mnoho biochemických reakcí, které každý den probíhají v našich buňkách, včetně rozkladu sacharidů a lipidů na energii. Kyselina pantotenová je nezbytná pro produkci hormonů, růst a tvorbu červených krvinek.

5.) Vitamín B6: pyridoxin

Vitamin B6 je důležitý, protože se podílí na více než 100 enzymatických reakcích v buňkách těla. Pomáhá nám metabolizovat aminokyseliny z potravy a budovat nové červené krvinkyJe nezbytný při metabolismu a biosyntéze několika neurotransmiterů v mozku, což ovlivňuje celkovou náladu a kognitivní funkce. Vitamin B6 (pyridoxin) je životně důležitý pro normální vývoj mozku a pro udržení správné funkce imunitního a nervového systému. Jeho aktivní formou je pyridoxal-5-fosfát. Při příjmu této aktivní formy nemá tělo žádnou práci s jeho přeměnou. Deficit pyridoxinu se vyskytuje u osob s výrazně nízkým kalorickým příjmem nebo u osob s gastrointestinálním onemocněním.

vitamin_b_pyridoxin,_pyridoxal_&_pyridoxamin_infografika_brainmarket_cz

6.) Vitamín B7: biotin 

Biotin byl dříve označován jako vitamin H. Je jeden z hlavních vitamínů B, který dokáže pozitivně působit jako uvnitř tak vně. Biotin působí v těle jako koenzym, který je potřebný pro metabolismus mastných kyselin, aminokyselin a glukózy. To znamená, že když jíme potraviny, které jsou zdrojem tuků, bílkovin a sacharidů, musí být přítomen biotin, aby se tyto živiny přeměnily a využily k produkci energie. Kromě toho pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a je efektivní v boji proti úpadku kognitivních funkcí. Vitamíny skupiny B společně ovlivňují funkce paměti a brání nás před neurodegenerativními poruchami jako je Alzheimerova choroba nebo demence. 

Biotin se významně podílí na kvalitě pleti, nehtů, podporuje růst vlasů a omezuje jejich vypadávání.

Deficit biotionu je poměrně vzácný, ale samozřejmě se nevyhýbá oblastem a zemím, kde je všeobecný nedostatek potravy. Biotin můžeme najít v avokádu, květáku, bobulovitém ovoci a luštěninách.

VitaminB7_infografika_cz

7.) Vitamín B12: kyanokobalamin nebo methylkobalamin

Aktivní forma vitamínu B12 se nazývá methylkobalamin. Methylkobalamin je potřebný pro optimální fungování nervového systému. Rovnováha nervového systému má také zásadní význam pro zdraví celého těla. V podstatě máme nervový systém nastaven na tzv "boj nebo útěk" z anglického "Fight or flight". Jedná se o akutní stresovou reakci. Jde o fyziologickou stresovou reakci, která je zapojená do stavu v boji o přežití. Na druhé straně je relaxační nervový systém. Bylo prokázáno, že methylkobalamin je důležitým vitamínem, který pomáhá vytvořit a udržovat vhodnou rovnováhu mezi těmito dvěma protichůdnými nervovými systémy a udržovat tak mentální zdraví. 

Mezi příznaky nedostatku vitamínu B12 patří anémie, zmatenost, deprese, špatná nálada, potíže s udržením rovnováhy, střevní potíže, svalová slabost, necitlivost a brnění končetin, či špatná paměť.

potraviny_s_vyssim_obsahem_vitaminu_B12_infografika_brainmarket_CZ

8.) Folát: vitamín B9 neboli kyselina listová

Folát a kyselina listová jsou dvě různé formy esenciálního vitamínu B9. Většina lidí předpokládá, že jsou stejné. Nicméně folát a kyselina listová mají v těle výrazně odlišné osudy. Folát je běžná forma vitamínu B9, kterou obsahují potraviny včetně listové zeleniny, fazolí, vajec, citrusových plodů, avokáda a hovězích jater. 

Kyselina listová má molekulární strukturu, která je téměř identická s folátem. Nicméně než může být kyselina listová v těle využita, musí projít dvěma přeměnami. Nejprve na dihydrofolát (DHF) a poté na tetrahydrofolát (THF). Teprve poté může být THF přeměněn na L-methylfolát, což je konečná forma folátu, kterou tělo potřebuje pro mnoho klíčových funkcí. Zjednodušeně řečeno, tělo má se zpracováním kyseliny listové ještě hodně práce a navíc je čím dál více těch, kterým chybí enzym, nutný k přeměně kyseliny listové.

Methylentetrahydrofolát reduktáza (MTHFR) je klíčovým enzymem, který reguluje tento proces přeměny. Avšak velké množství lidí nedokáže z kyseliny listové L-methylfolát vytvořit. Pokud patříte mezi ty, u kterých tělo nedokáže přeměnit kyselinu listovou, může takto nezpracovaná kyselina listová zatěžovat játra a následně se dostat do krevního řečiště. Ideální volbou je tak5-methyl tetrahydrofolátu, který najdete v našem b komplexu.

jakou_ulohu_ma_folat_infografika_brainmarket_cz_1

Folát se podílí na správném vývoji plodu v době těhotenství, jeho zvýšený příjem by měl být již tři měsíce před početím a poté v průběhu celého těhotenství. Folát je v prenatálním období důležitý pro správný vývoj neurální trubice a naopak jeho deficit může způsobit nízkou porodní hmotnost. Folát má také za úkol správné dělení buněk a tvorbu DNA. Jak již víme, aktivní formou vitamínu B9 je folát a přesně to je forma, kterou hledejte v suplementech.

Co vše mají vitamíny B na starost?

1.) Podílí se na produkci červených krvinek

Vitamíny skupiny B, jako je vitamín B12, jsou nezbytné pro tvorbu krevních buněk v kostní dřeni, nervových pochev a bílkovin. Červené krvinky přenášejí kyslík do všech částí těla. Bez dostatečného množství červených krvinek nemají tkáně a orgány dostatek kyslíku. 

Nedostatek vitamínů B může přispívat k různým neurologickým a psychiatrickým poruchám. Je to kvůli tomu, že nedostatek vitamínů B sníží tvorbu krevních buněk a omezí funkce neurotransmiterů, což může vést k příznakům, jako je anémie, otupělost, slabostdemence a zmatenost.

2.) Prevence kardiovaskulárních onemocnění 

Bylo zjištěno, že obzvlášť kyselina listová, vitamín B6 a vitamín B12 hrají roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Pomáhají totiž přeměnit homocystein na methionin, aminokyselinu, která pomáhá tělu vytvářet nové bílkoviny. Homocystein je aminokyselina v krvi a jeho zvýšená hladina může přispívat k onemocnění tepen známého také jako ateroskleróza. Lidé s nízkou hladinou folátu, vitaminu B6 a vitaminu B12 jsou náchylnější ke zvýšené hladině homocysteinu a kornatění tepen.

potraviny_bohate_na_kyselinu_listovou_infografika_brainmarket_CZ

3.) Dodává energii a podporuje metabolismus

Vitamín B se podílí na Kresbově cyklu. Krebsův cyklus (můžete také najít pod názvem citrátový cyklus) je proces, při kterém se v buňkách, konkrétně v mitochondriích, vytváří energie a jednou ze součástí je i příjem vitamínu B. 

4.) Podílí se na správném vývoji plodu v době těhotenství 

Konzumace dostatečného množství vitamínu B, zejména folátu během těhotenství pomáhá chránit před vrozenými vadami plodu, jako je rozštěp páteře a anencefalie (defekt neurální trubice, která způsobí nedostatečný vývoj celé jedné části mozku)Kromě toho je folát nezbytný během raného těhotenství, aby se zabránilo vážným vrozeným vadám mozku a páteře.

5.) Pomáhá při stresu a prospívá nervovému systému

Optimální zdraví nervové soustavy je jedním z předních výhod vitamínů B. Při jakékoliv zátěži nebo stresovém období nám vitamíny skupiny B mohou pomoci zvládnout toto období s úsměvem. Pokud tedy procházíte náročným obdobím, měli byste zvážit jeho suplementaci. Kromě toho může pomoci, pokud se potýkáte s mravenčením v nohou nebo rukou. A v neposlední řadě je také důležitý jako prevence neurologických poškození.

funkce_vitaminu_b_v_nervovem_systemu_infografika_brainmarket_cz

6.) Podílí se na kvalitě pokožky, vlasů a nehtů

Zejména ženy nejspíš potěší fakt, že vitamíny skupiny B (zejména biotin) se z velké části podílí na kvalitě pokožky, pevných nehtů a krásných vlasů. Nicméně B-complex dokáže mnohem víc! Je účinný pokud často trpíte na opary nebo afty a dokonce je doporučován při pásovém oparu - virovém onemocnění, které je způsobeno akutním zánětem nervových zakončení. Onemocnění se projevuje výsevem svědivých puchýřků, které se objeví buď v horní polovině těla (záda, obličej) nebo v dolní polovině těla (nejčastěji stehna). Pasový opar je vysoce infekční a pokud jím trpíte, je nutné se vyhýbat těhotným ženám, ale také osobám se sníženou imunitou, jako jsou třeba onkologičtí pacienti. 

Kdy užívat B komplex?

Zatímco u vitamínů rozpustných v tucích musíme dbát na jejich správné užívání po nebo během jídla, u vitamínů B to je jednodušší. Jelikož se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, můžeme jej užívat i na lačno. Patrně vás při užívání vitamínů skupiny B překvapí neonově žlutá moč. Nemusíte se děsit, jde o normální jev a známka toho, že se vitamín B v těle správně metabolizuje. 

VitaminB8_infografika_cz

BrainMax Activated B komplex = Aktivní formy vitamínů B včetně antixodiantů

Na základě nejnovějších poznatků jsme vytvořili BrainMax B-Complex, který obsahuje aktivní a vysoce vstřebatelné formy vitamínů skupiny B. Je vhodný pro ty, kteří se potýkají s problémy jako je pokles energie, špatná kvalita pokožky (včetně akné), nehtů a vlasů nebo z nějakého důvodu chtějí podpořit nervový systém. Mimo vitamíny BrainMax Activated B-complex obsahuje další látky, které jsou v běžné stravě obsaženy jen ve velmi malém množství. Jedná se o:

  • BETAIN: Podpora jaterních funkcí, detoxikace, zpracování tuků.

  • INOSITOL: Ochrana před volnými radikály, podpora růstu vlasů a zamezení jejich vypadávání.

  • CHOLIN: Podpora paměti, nálady, koordinace.

  • PABA: Metabolismus, využití aminokyselin, podpora krevních buněk.

  • KOENZYM Q10: Obrana před krevními sraženinami, snižování vysokého krevního tlaku, omezení nepravidelnosti srdečního tepu.

  • LIPOSOMÁLNÍ VITAMÍN C: Pro ochranu vitamínů v organismu a lepší vstřebatelnost bylo použita nejlepší forma vitamínu C.

Označení B-complex je pro vitamíny skupiny B opravdu příznačný, protože tento soubor vitamínů se podílí na velkém množství reakcí v těle. Tyto funkce jsou navíc různými typy vitamínů B propojeny a navazují na sebe. Pokud se potýkáte s některými z výše zmíněných příznaků, měli byste zvážit suplementaci b-complexu. Celý BrainMax B komplex je rostlinného původu vhodný pro vegany i vegetariány, kteří mají ve stravě nižší příjem béček než všežravci.

 

Veronika Halusková